Aj napriek novému odpadovému hospodárstvu patrí Slovensko v celoeurópskom porovnaní patrí medzi krajiny s najnižšou produkciou komunálneho odpadu. Len dva regióny (Bratislavský a Trnavský) dosahujú produkciou komunálneho odpadu aspoň čiastočne priemer EÚ.
Podľa septembrového prieskumu súkromnej agentúry triedeniu odpadov pripisujú väčší význam ženy ako muži a pozitívny vzťah k triedeniu majú najmä ľudia od 25 do 54 rokov. Náš región sa podľa prieskumu radí spolu s Trnavským krajom ku krajom, ktoré triedia najviac, na opačnej strane stojí Bratislavský a Košický kraj.
Plasty, papier a sklo vždy alebo väčšinou triedi podľa prieskumu takmer 80 percent obyvateľov, kovy triedi polovica obyvateľov, bioodpad viac ako tretina a nápojové kartóny menej ako tretina Slovákov. V otázke triedenia odpadu nastáva výnimočný fenomén nazvaný ako celospoločenská zhoda.
O zmenách, ktoré nový zákon prinesie, hovorili členovia Rady Združenia miest a obcí Slovenska počas dvojdňového rokovania vo Vysokých Tatrách.
"Podľa európskej smernice, ktorú musí Slovenská republika naplniť do konca roka 2020, musíme mať vyseparovaných 50 percent medzi jednotlivými zložkami odpadu, v súčasnosti sa toto číslo pohybuje na úrovni trinásť až štrnásť percent," skonštatoval výkonný podpredseda ZMOS-u Jozef Turčány.
Nový zákon má podľa Turčányho motivovať občanov, mestá a obce, aby začali separovať, a aby sa zvýšila zodpovednosť výrobcov a dovozcov odpadu v týchto komunitách. "Časová postupnosť nábehu zákona pre mestá a obce je priebežná, majú úlohy, ktoré budú vrcholiť 30. júna budúceho roka.
Mestá a obce si musia stanoviť vlastné pravidlá o tom, ako bude zber komunálneho odpadu vyzerať," uviedol ďalej výkonný podpredseda združenia. Mestá a obce musia mať zároveň do konca júna 2016 podpísané aj zmluvy s Organizáciami zodpovedných výrobcov (OZV).
Tie budú spolu s výrobcami hradiť náklady na zber, dotrieďovanie a recykláciu obalových a neobalových zložiek komunálneho odpadu.
Z rozpočtov samospráv budú hradené náklady na zber a zneškodňovanie zmesového komunálneho odpadu, ako aj triedený zber kuchynských a biologicky rozložiteľných odpadov.
"Pre mestá a obce je najväčšou zmenou to, že by sa mala znížiť ich finančná záťaž, respektíve nemalo by dôjsť k výraznému finančnému zaťaženiu v zbere a separácii odpadov, a časť tejto zodpovednosti by mali prevziať spomínané organizácie," vysvetlil Turčány.
Základnou zmenou pre samotných obyvateľov by malo byť to, že by mali byť viac motivovaní k separovaniu. Aj keď náklady na odpad podľa Turčányho stúpať budú a masa vybraného odpadu bude len vyššia, občan by jednotkovú cenu nemal mať výrazne zvyšovanú.
Autor: ĽM