ČADCA. Význam značiek údajne zostal nezmenený, všetko je tak ako doteraz a vodiči sa nemusia nič nové učiť. Potvrdil to komunikačný odbor ministerstva dopravy.
„Na Slovensku nepôjde o celoplošnú (hromadnú) výmenu. Životnosť značky je približne 10-12 rokov. Tie s novým dizajnom sa budú inštalovať v rámci nových a prebiehajúcich stavieb. A tiež na úsekoch, kde je potrebné ich vymeniť v rámci cyklickej obnovy, lebo už nespĺňajú normové parametre na retroreflexnosť a odrazivosť, skrátka sú po životnosti,“ dozvedeli sme sa.
Podľa ministerstva sa do dnešnej doby na dopravných značkách na Slovensku používal font Universal Grotesk, ktorý vznikol v roku 1951. V minulosti ho využívali aj na reklamné či obchodné účely - potlač balení potravín, nadpisy novinových článkov alebo na nadpisové písmená propisot.
„Písmo sa používalo na dopravnom značení aj v bývalom Česko-Slovensku. Tento font po viac ako pol storočí fungovania vykazuje viaceré nedostatky, ako je nevhodná proporčnosť písmen malej abecedy, jeho úzky a tučný profil znemožňuje dobrú čitateľnosť na väčšie vzdialenosti a podobne. Preto sa javí ako prekonaný a nevhodný na ďalšie používanie.
Pri tvorbe novej normy sa vylepšil dizajn tak, aby sa písmo a grafické prvky na nich rozložené ľahko čítali a boli pre vodiča jednoznačne zrozumiteľné,“ informovalo naše noviny ministerstvo.
Európska komisia zadala expertnej pracovnej skupine vyvinúť nové písmo pre trvalé a premenné dopravné značky, ktoré by bolo použiteľné pre všetkých 29 členských krajín EÚ.
Táto skupina na začiatku roka 2009 vyvinula nové unifikované písmo TERN (názov je skratkou pre Trans European Road Network). Toto využíva všetky špecifické znaky, interpunkčné znamienka a abecedy (vrátane gréckej alfabety a bulharskej cyriliky) príznačné pre oficiálne jazyky členských krajín EÚ.