SNEŽNICA. Obec už päť rokov čaká na odstránenie utrhnutej nádrže, ktorá už patri v Snežnici k miestnym raritám. V októbri 2010 nevydržala prítoky vody počas povodne. Práve pred ňou mala obec uchrániť. Miestni sa sťažujú, že nielen špatí obec, postupne sa zanáša bahnom a jej odstránenie bude čoraz náročnejšie. Zatiaľ sa s jej pozostatkami nič nerobí, pretože musí rozhodnúť súd.
Postavili ju v rámci pozemkových úprav
Výstavbu zabezpečovalo v roku 2009 ministerstvo pôdohospodárstva v rámci pozemkových úprav katastra Snežnice. Mala zachytávať pri búrkach prebytočnú vodu a pomôcť pri záplavách. Nádrž sa utrhla pri povodniach, ktoré spôsobili v Snežnici škodu za milión eur. Zo záverov posudku vyplynulo, že ju nepostavili v súlade s projektom. Išlo napríklad o použité kamenivo a spôsob jeho zabudovania. V oblasti jeho zakladania sa zanedbal inštitút prítomnosti autorského dozoru. Ministerstvo pôdohospodárstva vzhľadom na to, že odborný znalecký posudok neurčil jednoznačný pomer zodpovednosti za vzniknuté škody (chyba projektanta, chyba dodávateľa stavebných prác alebo vplyv živelnej pohromy), požiadalo o stanovisko aj Slovenský vodohospodársky podnik a vtedajší Obvodný úrad životného prostredia v Žiline, ktoré sa stotožnili so závermi, že príčinou deštrukcie stavby bol nedostatočný projekt a chyba dodávateľa stavebných prác. Vinníci by mali predstúpiť pred súd.
Už celé mesiace je však odpoveď ministerstva pôdohospodárstva takpovediac rovnaká. „Súdny spor v predmetnej veci ešte nie je ukončený právoplatným a vykonateľným rozhodnutím,“ informoval aj tentokrát Peter Hajnala z komunikačného odboru ministerstva pôdohospodárstva.
Obchodnoprávny spor sa vraj musí ukončiť
Ministerstvo podalo 29.4. 2014 na RS SOPK žalobu o náhradu škody na retenčnej vodnej nádrži od projektanta, stavebného dozoru i realizátora stavby, ako aj o zaplatenie odhadnutých nákladov na odstránenie škôd spoločne a nerozdielne od všetkých žalovaných. V tejto veci prebieha súdne konanie pred RS SOPK. Ministerstvo pôdohospodárstva ako navrhovateľ podal na tento súd žalobu, ktorou sa od zodpovedných subjektov domáha náhrady škody. „Ďalšie riešenie v súvislosti s poškodenou retenčnou nádržou v obci Snežnica je skutočne možné až po ukončení obchodnoprávneho sporu medzi dotknutými stranami,“ dodal Hajnala.
Majitelia rodinných domov nádrž nechcú
Momentálne si v obci nádrž fotia ako raritu. Alebo smutný obraz o tom, ako môže skončiť jedno veľké dielo za veľa peňazí, ktoré sa minulo účinku. Paradoxom je, že súčasné hrádzky v kysuckých obciach za oveľa menšie peniaze, ktorých výstavbu však štát, paradoxne, ukončil, prinášajú pri búrkach a povodniach oveľa väčší úžitok.
„Nádrž je v súčasnosti v rovnakom stave ako ju zanechala povodeň. Boli by sme radi, keby sa tento problém začal riešiť, keďže v danej oblasti začala výstavba nových rodinných domov a pre nových aj pôvodných obyvateľov je spadnutá nádrž nie veľmi atraktívnym prvkom v tejto oblasti. Do vybudovania sa investovalo nemalé množstvo finančných prostriedkov, preto si myslím, že aj z tohto dôvodu by sa mal problém riešiť a malo by sa dospieť k nejakým záverom,“ povedal starosta Snežnice Milan Hlavatý.