ČADCA. Rodiny, ktorých člen potrebuje opatrovateľskú službu, si budú musieť najnovšie novú opatrovateľku platiť z vlastného vrecka, alebo požiadať o pomoc samosprávu. Národný projekt trval od januára 2014, výkon opatrovateľskej služby sa ukončil k 31. októbru.
Mal vraj stanovenú dĺžku trvania
„Celkový rozpočet projektu bol 28 miliónov eur. Od začiatku mal presne definovanú dĺžku trvania, o ktorej sme všetkých poskytovateľov informovali. Implementačná agentúra ministerstva práce uzatvorila zmluvy o spolupráci s poskytovateľmi opatrovateľskej služby,“ informuje Barbora Petrová z komunikačného odboru ministerstva.
Informáciu o počte opatrovateliek, ktoré prišli o prácu, ministerstvo podľa jej slov k dispozícii nemá. Údajne podporili 3633 pracovných miest pre opatrovateľky a opatrovateľov. Do projektu sa mohli zapojiť poskytovatelia vo všetkých samosprávnych krajoch Slovenska s výnimkou Bratislavského. „Najviac pracovných miest sme podporili v Žilinskom a Banskobystrickom samosprávnom kraji. Keďže opatrovateľky pracovali pre rôzne organizácie či samosprávu, je predpoklad, že mnohé z nich zostanú v zamestnaní aj počas prechodného obdobia,“ hovorí Petrová.
Vysvetľuje, že zo samotnej podstaty „štartovacieho“ charakteru väčšiny projektov financovaných cez eurofondy vyplýva, že kľúčová je a bude udržateľnosť po skončení ich úvodnej - dotačnej fázy. „V mnohých prípadoch bude aj ministerstvo pripravovať na základe vyhodnotenia ich pokračovanie od budúceho roka v rámci nového operačného programu Ľudské zdroje. Z hľadiska dlhodobejšej udržateľnosti fungovania tých úspešných však bude popri možnej podpore zo strany štátu vždy kľúčová aj schopnosť podpory zo strany samotných prijímateľov, čiže samosprávy, komerčného a neziskového sektora,“ vraví.
Vysvetľuje, že operačný program Ľudské zdroje sa od predchádzajúceho Zamestnanosť a sociálna inklúzia líši v primárnych a kľúčových nastaveniach. SR po prvýkrát vo svojej histórii spracovala operačný program ako „multifondový“, čoho cieľom je zabezpečiť zjednodušenie, vyššiu koordináciu a efektívnosť plánovaných aktivít. „Preto je potrebné nanovo nastaviť všetky riadiace dokumenty nevyhnutné pre prípravu projektov a pristupovať k nim ako k úplne novým, bez predchádzajúcej histórie. Zároveň je však potrebné do nich zapracovať aj skúsenosti vychádzajúce z implementačnej praxe tých, ktoré sa realizujú v súčasnosti,“ dodáva.
Veria, že sa vráti
„Projekt podpory opatrovateľskej služby bol určite veľkým prínosom pre obce a mestá, ktoré majú zavedenú opatrovateľskú službu. Znamenal výrazné zníženie nákladov na jej poskytovanie, preto sme ho uvítali. Naše mesto ju poskytuje už dlhodobo a požiadavky na ňu sa každým rokom stupňujú. Boli by sme preto radi, keby sa projekt v budúcnosti znova obnovil,“ informuje primátor Kysuckého Nového Mesta Ján Hartel. Dodal, že spomínanú službu zabezpečovali štyrom obyvateľom. Po jeho ukončení je tomu tak aj naďalej. Financujú ju z rozpočtu mesta a príjmu z úhrad za jej poskytovanie.
„V našom prípade šlo o príspevky do neverejnej sféry, kde tzv. neziskové organizácie nám nie sú povinné poskytovať dáta, preto zatiaľ nevieme kvantifikovať dopad. Obyvateľov, ktorí mali záujem privyrobiť si takouto formou sme už pri vyhľadávaní bližších informácií o projekte upozorňovali, že ide o nesystémovú dočasnú možnosť s nejasnou budúcnosťou a počítali s tým, že po jeho ukončení bude pre nich nevyhnutné hľadať si podporu v existujúcom systéme sociálnej podpory,“ hovorí starosta Radole Anton Tkáčik.
Pomohol zvýšiť zamestnanosť v meste
„V meste Čadca sa vytvorilo niekoľko neziskových organizácií, ktoré zabezpečovali priamy výkon opatrovateľskej služby. Mesto počas fungovania projektu posúdilo a rozhodlo o odkázanosti približne 350 obyvateľov s trvalým pobytom v Čadci. Títo si podľa ich vyjadrenia plánovali uplatniť opatrovanie cestou neziskových organizácií zo spomínaného národného projektu. Mesto poskytuje opatrovateľskú službu vo svojej pôsobnosti a zo svojho rozpočtu od 1. januára 2003. Mesačne ide o približne 70 klientov. Zamestnáva pritom 50 opatrovateliek na skrátený alebo plný pracovný úväzok,“ informuje Božena Cvečková z Mestského úradu v Čadci.
Dodáva, že projekt zvýšil zamestnanosť v meste. „Podľa našich vedomostí po jeho ukončení obyvatelia pre svojich blízkych vyhľadávajú iné formy služieb a pomoci, najmä poberanie príspevku za opatrovanie zo sociálneho odboru Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, taktiež sa zvýšil záujem o poskytovanie opatrovateľskej služby cestou pracovníkov mesta. Tento zvýšený záujem bude mesto v rámci svojich finančných možností riešiť postupne,“ dodáva.