Tento deň je aj varovaním pred celosvetovým problémom a poskytuje príležitosť upozorniť verejnosť na zvýšenie bezpečnosti na cestách. „Preputujeme celé hodiny a dni, počas života to môžeme počítať v rokoch. Mobilita dnešného sveta nám ponúka cestovanie ako životný štýl. Radi cestujeme, objavujeme, spoznávame, ideme do cieľa. Sú však momenty, kedy sa nám cieľ prudko zmení. Namiesto toho nášho sa nám do cesty postaví úplne nový - vôľa prežiť,“ povedal Pavol Šajgalík, duchovný ministerstva vnútra. Pietne spomienky sa konajú aj na Slovensku v katolíckych a evanjelických kostoloch.
Kríže pri cestách sú varovaním
Celoslovenská za obete dopravných nehôd sa 15. novembra začala v Žilinskom kraji v evanjelickom kostole v Liptovskom Mikuláši, nasledovali kostoly v ďalších krajoch. Cieľom bolo nielen uctiť si pamiatku obetí dopravných nehôd, tiež preventívnou formou upozorniť všetkých účastníkov cestnej premávky na tragické následky porušenia zákona na cestách. „Doposiaľ sa rodiny a blízki pozostalí rozlúčili s 223 obeťami dopravných nehôd. Mnohí na znak úcty postavili na miestach nehody pamätníky a kríže. Tie sú však aj varovaním pre ostatných účastníkov cestnej premávky, pretože nám pripomínajú, aká je tenká hranica medzi životom a smrťou. Je to akoby výkričník pre ostatných vodičov, aby sa zamysleli nad svojím konaním. Každý takýto kríž nám všetkým pripomína tragickú udalosť, pri ktorej vyhasol ľudský život a v mnohých prípadoch celkom zbytočne. Bolo to 16 cyklistov, 58 chodcov, 26 motocyklistov a 123 vodičov a ich spolujazdcov,“ informovala Denisa Baloghová, hovorkyňa Prezídia PZ.
Ďalšími, na ktorých netreba zabúdať a ktorých prácu si treba vážiť sú tí, ktorí na mieste dopravnej nehody poskytujú profesionálnu pomoc. Tí, pred očami ktorých sa odvíjajú ľudské príbehy v niekoľkých minútach: záchranári, hasiči, policajti.
Tragédie neobišli ani Kysuce
Aj na Kysuciach bolo tento rok mnoho tragických dopravných nehôd. Len za posledné obdobie ich bolo hneď niekoľko. Pri tej, ktorá sa stala v piatok 23. októbra o 21.30 h v katastri Novej Bystrice vyhasol život len 14-ročného chlapca. „Tridsaťosemročnému Poliakovi, ktorý viedol vozidlo Ford Tranzit smerom zo Starej Bystrice do Námestova pri prechádzaní tiahlej mierne ľavotočivej zákruty náhle vstúpil z pravej strany cesty do jazdnej dráhy chodec. Mal oblečené tmavé oblečenie bez reflexných prvkov. Vodič na túto situáciu reagoval prudkým brzdením a strhnutím riadenia vľavo do protismeru. Napriek tomu zrážke nedokázal zabrániť. Pri dopravnej nehode utrpel chodec ťažké zranenia, ktorým na mieste podľahol,“ informovala krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová.
Sedemnásťročný mladík z Čierneho na motocykli Yamaha zahynul 8. októbra v Skalitom. „Mladý motocyklista išiel cez Skalité smerom na vyšný koniec obce. Pri prechádzaní ľavotočivej zákruty neprispôsobil rýchlosť jazdy svojim schopnostiam, v dôsledku čoho prešiel na nespevnenú časť vozovky a narazil do oceľovej konštrukcie autobusovej zastávky. Pri náraze utrpel poranenia, ktorým na mieste podľahol,“ povedala Balogová.
V Turzovke - Predmieri došlo v nedeľu 27. septembra okolo 9.37 h na ceste II/484 k ďalšej tragédii. „Päťdesiatročný vodič riadil vozidlo Renault Megane Grandtour v smere od Klokočova do Turzovky. Keď v miestnej časti Predmier prechádzal ostrou ľavotočivou zákrutou, neprispôsobil rýchlosť jazdy svojim schopnostiam, vlastnostiam vozidla, stavu a povahe vozovky a iným okolnostiam, ktoré mohol predvídať. Pri prejazde zákrutou vyšiel s vozidlom v priamom smere jazdy, sčasti v bočnom šmyku, mimo cestu a čelne narazil do Mestského podniku služieb v Turzovke, kde prerazil betónovú stenu garáže a základovú betónovú stenu skladovej haly nachádzajúcu sa za garážou,“ povedala hovorkyňa. Vodič utrpel pri dopravnej nehode zranenia nezlučiteľné so životom. Hmotnú škodu odhadli na viac ako 21 200 €.
Dňa 11. septembra pred desiatou hodinou večer sa stala na ceste tretej triedy v Čadci, mestskej časti Podzávoz takisto tragická nehoda. „Dvadsaťročný vodič z Čadce riadil osobné motorové vozidlo Renault Laguna. Pri prechádzaní priameho úseku cesty po výjazde z pravotočivej zákruty z doposiaľ presne nezistených príčin prešiel do priekopy. Následne narazil do oplotenia rodinného domu a potom do kovového zábradlia mostíka. Za vozidlom Renault riadil 23-ročný vodič z okresu Čadca motorové vozidlo Opel Tigra, ktorý reagoval na vzniknutú situáciu a havaroval s vozidlom do priekopy. Pri dopravnej nehode, žiaľ, vyhasol život 20-ročného vodiča, ktorý nebol držiteľom vodičského oprávnenia. Šestnásťročný spolujazdec utrpel zranenia s doposiaľ neustálenou dobou liečby, “ informoval vtedy krajský policajný hovorca Radko Moravčík. Alkohol u 23-ročného vodiča dychová skúška nepreukázala. Hmotnú škodu predbežne vyčíslili na 3 200 eur.
Pozor na sychravé počasie
V súvislosti so sychravým počasím a zníženou viditeľnosťou polícia vyzýva účastníkov cestnej premávky k zvýšenej opatrnosti na cestách. „Vodiči majú sťažené podmienky na jazdu, pretože kombinácia dažďa, mrholenia, tmy a mokrej vozovky si vyžaduje maximálnu koncentráciu. Pamätajte, jazdu treba vždy prispôsobiť stavu a povahe vozovky, poveternostným podmienkam i svojim schopnostiam a zručnostiam. Počítať treba aj s tým, že vo vyjazdených koľajach môže stojaca voda, najmä v zákrutách, spôsobiť šmyk. Tomu sa dá predísť len prispôsobením rýchlosti. Dôležité je jazdiť vždy opatrne, dodržiavať medzi vozidlami bezpečnú vzdialenosť, brzdiť uvážene a včas,“ hovorí Balogová.
Chodci a cyklisti sú, ako vraví, tí najzraniteľnejší. Nestačí len vidieť, ale aj byť videný. „Za nosenie reflexných prvkov sa netreba hanbiť, nie sú určené len pre deti a vo vrecku, v taške vám nepomôžu. Farebné či reflexné oblečenie, osvetlený bicykel a mimoriadna obozretnosť prispievajú k bezpečnosti na cestách. Zákon hovorí jasne, za zníženej viditeľnosti musí mať chodec idúci po krajnici alebo po okraji vozovky na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky, alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev. Fatálne následky môžu nastať v prípadoch, ak chodci vstúpia na riadený priechod pre chodcov na signál stoj,“ vysvetľuje.
Najčastejšie riskujú práve takýmto spôsobom. „Stretávame sa však aj s prípadmi, keď nepoužijú priechod pre chodcov vôbec, pohybujú sa na nesprávnej strane vozovky a novinkou nie je tmavé oblečenie.“ Hovorí, že tak, ako každý jeden účastník, aj obce môžu prispieť k bezpečnosti na cestách. Polícia už vyzvala starostov, aby predĺžili činnosť verejného osvetlenia za šera (pred západom slnka) a počas ranných hodín. Nefunkčnosť osvetlenia je totiž ďalším faktorom ovplyvňujúcim vznik vážnych dopravných nehôd. „Každý účastník cestnej premávky vodič vozidla, cyklista aj chodec by si mal uvedomiť svoju zodpovednosť, ktorú na seba berie, ak sa pohybuje po cestách. Prostriedkom je zodpovedné dodržiavanie predpisov, ohľaduplnosť, tolerantnosť a nepreceňovanie svojich schopností,“ dodáva Balogová.