Podľa vyjadrenia Poľovníckej komisie Obvodnej poľovníckej komory v Čadci v spolupráci s Okresným úradom Čadca sa zvýšený počet diviakov netýka len regiónu Kysúc, ale týka sa celého územia Slovenska a okolitých štátov.
„U diviačej zveri sme zaznamenali nárast populácie, ktorý je výsledkom mierneho priebehu predchádzajúcich zím. V dôsledku toho diviačice vrhli diviačatá aj dvakrát v roku,“ vysvetľujú kysuckí poľovníci.
Počet diviakov na Kysuciach zisťujú poľovníci celoročne sčítavaním zveri, prehľady stavu zveri evidujú poľovnícki hospodári a zasielajú ich do 31. marca príslušného roka okresnému úradu.
„Lov zveri prebieha v zmysle zákona a plánu chovu a lovu. Diviaky a diviačice lovíme v čase od 1. júla do 15. januára, diviačatá a lanštiaky celoročne.“
Samotné poľovnícke plánovanie je podľa slov poľovníkov zostavované tak, aby okrem iného bola zabezpečená ochrana poľnohospodárskej a lesnej výroby pred škodami spôsobenými zverou.
Diviaky sa zdržiavajú v okolí ľudských obydlí. FOTO: ĽM
Užívatelia poľovných revírov, ktorí uvedený plán splnia, môžu na základe zákona o poľovníctve požiadať v priebehu poľovníckej sezóny okresný úrad o navýšenie plánu lovu.
„Vzhľadom na aktuálnu situáciu, užívatelia poľovných revírov, kde boli škody zverou evidované vo zvýšenej miere, požiadali o zmenu plánu chovu a lovu. U niektorých užívateľov bol plán chovu a lovu navýšený počas roka i viackrát. Okrem tohto opatrenia poľovníci využívajú k eliminácii škôd aj osievanie odpútavacích plodín a políčok pre zver, odvádzacie prikrmovanie a iné.“
V zmysle zákona o poľovníctve majú povinnosť vykonávať opatrenia na zabránenie vzniku škôd spôsobených zverou, ako užívatelia poľovných revírov, tak aj užívatelia poľovných pozemkov. Za primerané opatrenia sa v zmysle zákona považuje najmä výsev odpútavacích plodín a výsadba ohryzových plôch a iné.
„Obyvateľom odporúčame použiť elektrické ohradníky, veľmi účinné sú pachové odpudzovače, ktoré je vhodné s odstupom času prestriedať.
Je dôležité uvedomiť si skutočnosť, že prirodzeným prostredím zveri je príroda - lesy, remízky a lúky.“
Mnohým Kysučanom vošli diviaky do záhrad, poľovníci odporúčajú používať elektrické ohradníky. FOTO:ĽM
Aj napriek opatreniam, ktoré poľovníci používajú, aby škody zmiernili, nie je možné ich úplne odstrániť. Podľa poľovníkov je človek ten, ktorý zasiahol do životného prostredia diviakov rozširovaním obydlí a výstavbou a zver si nedokáže uvedomiť, kde je hranica pozemku, ktorá plocha je poľovná či nepoľovná.
Náhradu za škody spôsobenú zverou si môžu poškodení uplatniť u užívateľa poľovného revíru, ktorý vykonáva právo poľovníctva na poľovných pozemkoch, ak došlo k škode v dôsledku nesprávneho užívania poľovného revíru.
„Pokiaľ však škoda vznikla na nepoľovných plochách (intravilán), užívateľ nemá povinnosť uhrádzať ich. Vo výnimočných prípadoch môže okresný úrad povoliť aj výnimku - lov na nepoľovných plochách.“
K 30. októbru ulovili poľovníci v okrese Čadca (23 poľovných revírov) 479 ks diviačej zveri.