ČADCA. Vo viacerých nemocniciach na Slovensku sa zdravotné sestry a pôrodné asistentky rozhodli podať hromadné výpovede. Dôvodom je ich nespokojnosť s tým, ako ministerstvo zdravotníctva rieši ich požiadavky. S hromadnými výpoveďami začali od 25. novembra. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek vznikla v roku 2002. V aktívnom registri mala k 30. 10. 2015 spolu 43 218 sestier a pôrodných asistentiek, z toho je 24 763 členiek. Akcia zbierania podpisov pod deklarácie o pripravenosti podať výpovede sa spustila potom, čo vraj ministerstvo napriek mnohým rokovaniam komôr a odborov, ktoré trvali takmer 3 roky, nezapracovalo žiadnu požiadavku do zákona, ktorý má riešiť odmeňovanie zdravotníckych pracovníkov.
Kysucká nemocnica v Čadci zabezpečuje starostlivosť pre spádovú oblasť 124 504 obyvateľov. „Počet zdravotníckych zamestnancov sa stabilizoval, nedochádza k ich odlivu. Skôr naopak. Za posledné tri roky sme navýšili počet lekárov o osemnásť. V súčasnosti prijímame absolventov. Rozhodli sme sa výlučne pre lekárov zo Slovenska, aj keď sme mali niekoľko ponúk zo zahraničia, najmä z Ukrajiny. Teší nás, že sa k nám hlásia lekári aj na základe dobrých referencií,“ informoval riaditeľ nemocnice Martin Šenfeld. V súčasnosti ich zamestnávajú sto, z toho je jeden Čech, dvaja Iránci, ktorí majú trvalý pobyt Slovensku, a päť Ukrajincov.
Momentálne už nedochádza k odlivu lekárov do susedného Česka, keďže sa podľa slov riaditeľa platové podmienky vyrovnali. „Zatiaľ čo lekári majú svoj zákon o odmeňovaní, zdravotné sestry ho zatiaľ nemajú, preto dochádzalo aj k výraznejším rozdielom v porovnaní s ČR, kde sestrám lepšie platia. Naša nemocnica má však spomedzi nemocníc Žilinského samosprávneho kraja (Dolný Kubín, Trstená, Liptovský Mikuláš, Čadca) najvyššiu priemernú mzdu v kategóriách lekár a zdravotná sestra,“ povedal Šenfeld. V nemocnici v Čadci v súčasnosti pracuje 253 zdravotných sestier. „Zatiaľ sme nezaznamenali ani jednu výpoveď a nemám informácie o tom, že by sa chystali nejaké hromadné,“ dodal.