ČADCA. Od 1. decembra nadobudla účinnosť novela zákona o dráhach, ktorá sa dotýka aj problematiky bezdomovcov na železničných staniciach. „Po novom majú Železnice Slovenskej republiky (ŽSR), ako prevádzkovateľ dráhy, aj legislatívne zakotvené, čo môžu robiť v prípade, že sa na staniciach zdržujú bezdomovci. Prevádzkovateľ dráhy je oprávnený vykázať, alebo vyviesť odtiaľ osobu, ktorá svojím konaním porušuje zákon, poškodzuje majetok, znečisťuje jej priestory, správa sa agresívne voči zamestnancom a ostatným osobám alebo ohrozuje bezpečnosť a plynulosť železničnej dopravy,“ informuje Martina Pavlikova, hovorkyňa ŽSR.
Problém pobytu bezdomovcov v priestoroch železničných staníc je podľa jej slov dlhoročný: „Napriek snahe pracovníkov ŽSR dosiaľ sa legislatívne neriešil. Osoby, ktoré sa zdržujú vo vestibule, alebo v ich bezprostrednom okolí, nemuseli mať platný cestovný lístok na vlak. Tieto priestory sú však verejné. Pokiaľ sa bezdomovec nedopustil trestného činu, nebolo možné si s ním poradiť. Skúsenosti ŽSR sú najmä v uzlových železničných staniciach veľmi zlé. Títo ľudia obťažujú slušných cestujúcich, vnucujú im na predaj tovar pochybnej kvality, žiadajú peniaze a cigarety, znečisťujú a poškodzujú zariadenie staníc, zapáchajú, neraz vyvolávajú roztržky. Mnohí sú pod vplyvom alkoholu, vykonávajú telesné potreby priamo v priestoroch staníc. V minulosti sme dokonca zaznamenali prípad, keď bol bezdomovec šíriteľom nákazlivej choroby.“
Novela dáva vraj prevádzkovateľovi dráhy väčšie právomoci v boji s asociálmi. „Ide o jednoznačne identifikovateľné situácie, s cieľom ochrániť cestujúcich. Samozrejme, žiadny slušný človek, ktorému sa stane nejaká drobná nehoda, napríklad ak sa len niečím obleje, nemajú ho prečo vyviesť z priestorov železničnej stanice,“ povedala. Aby chránili cestujúcich, ale aj majetok, ŽSR prijali ďalšie opatrenia na elimináciu pobytu bezdomovcov. Niektoré zo staníc alebo čakární uzatvorili v nočných hodinách keď je malá, alebo žiadna frekvencia železničnej dopravy. Ďalším z dočasných riešení je podľa jej slov odstraňovanie lavičiek slúžiacich neprispôsobivým ľuďom na spanie.
„Toto riešenie sa použilo napríklad aj v Železničnej stanici Čadca, ktorá je zahrnutá do sledovania štandardov staníc, vzhľadom na sťažnosti cestujúcej verejnosti. Riešením je postupná výmena, resp. osadenie nových lavičiek so sektorovým sedením, zabraňujúcim bezdomovcom, aby si na lavičku mohli ľahnúť. Toto riešenie sa bude postupne aplikovať vo všetkých železničných staniciach v nasledujúcich obdobiach.“
Ako povedala ďalším riešením sú pravidelné obchôdzky hliadok polície, aj keď prax ukazuje, že po odchode hliadky sa bezdomovci vracajú späť. „V minulosti sme v uzle Bratislava vyskúšali aj trvalé hliadky SBS, čo bolo účinné, ale pri počte železničných staníc v sieti ŽSR celoplošne ekonomicky nerealizovateľné,“ dodala.