KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. Aj keď všetko nasvedčovalo tomu, že v meste inštalujú zariadenie na spracovanie odpadov Blowdec, napokon sa tak nestalo. Investor ustúpil od svojho zámeru, aj keď všetko bolo pripravené na spustenie do prevádzky.
Petícia bola úspešná
„Bola to pre nás dlhá a náročná cesta, ktorá však na konci priniesla obrovskú radosť a potešenie pre celé mesto," tešili sa členovia petičného výboru. Kysučania v referende, ktoré sa konalo 16. mája, vyjadrili svoj nesúhlas so zriadením spomínanej prevádzky. Na hlasovaní sa zúčastnilo 7756 obyvateľov, čo predstavovalo 61,32 % z celkového poctu voličov. Tí odpovedali na otázku, či súhlasia s tým, aby sa v meste zriadila prevádzka na spracovanie odpadov, procesom Blowdec 250/500 kW. Súhlas vyjadrilo 49 (0,63 %) nesúhlas 7692 (99,36%) voličov.
Obyvatelia boli jednoznačne presvedčení, že takéto zariadenie, ktoré mali inštalovať v starej ZVL v blízkosti obytnej zóny Kamence, ešte viac poškodí životné prostredie. Argumentovali, že bude mať vplyv na zdravie ľudí, ktorí už teraz trpia, keďže v meste jedna spaľovňa funguje. Jedným z argumentov bolo aj to, že dovoz odpadov zaťaží už aj tak extrémne preťaženú cestnú infraštruktúru.
Znečisťovateľ dostane pokutu
Proti fungovaniu súčasnej spaľovne odpadov spísali takisto množstvo sťažností, nechýbali petície. Prvú zorganizovali ešte v novembri 2009. Neuspeli, keďže vtedajší Obvodný úrad životného prostredia v Žiline vydal súhlas na trvalé prevádzkovanie zariadenia. Je určené pre termické zneškodňovanie aj nebezpečných a nemocničných odpadov, najmä však organických a horľavých od pôvodcov zo Slovenska. Tento rok sa Kysučania viackrát obrátili aj na políciu. Dôvodom bol zápach, ktorý sa šíril pri údajnom spaľovaní liekov. Slovenská inšpekcia životného prostredia, inšpektorát ŽP v Žiline tam uskutočnila viacero kontrol, ktoré zistili niektoré nedostatky.
„Posledný list, ktorý sme dostali od tohto orgánu, bol odpoveďou nielen na náš podnet, tiež nás informoval o celkovo vykonaných kontrolách a ich výsledkoch v spoločnosti A.S.A Slovensko za obdobie rokov 2009 – 2015. Posledná kontrola sa uskutočnila v dňoch 14.7 - 4.9.2015. Zistením nedostatkov skončila tá, ktorú vykonali v období 13.10. – 19.11.2009 a táto posledná. Inšpektorát ŽP Žilina bude postupovať podľa zákona o ovzduší, čo znamená, že uloží pokutu prevádzkovateľovi zdroja znečistenia,“ informoval primátor Kysuckého Nového Mesta Ján Hartel.
Ako ďalej povedal inšpektorát sa vyjadril aj k niektorým podnetom. Napríklad prekračovaniu prevádzkovej doby a kapacity spaľovne. V stanovisku sa píše, že v žiadnej dokumentácii, ktorú vydal, respektíve schválil orgán ochrany ovzdušia, sa doba neurčuje. Z platnej dokumentácie, teda súhlasu na trvalé prevádzkovanie, ktorý vydal Okresný úrad ŽP Žilina 14.10.2009 je zrejmé, že prevádzka je nepretržitá. Prevádzkovateľ je však povinný nepresiahnuť povolené množstvo spaľovaného odpadu. Ďalším podnetom bolo porušovanie minimálnych teplôt spaľovania odpadu. Inšpekcia na základe leteckých záberov zistila, že zachytený hustý dym na fotografii z 5.3.2015 pochádza z inej časti mesta, nie z tejto prevádzky. „V súčasnosti mesto zverejnilo na svojej webovej stránke kontakty, na ktoré sa môžu obyvatelia obrátiť v prípade podozrenia z nedodržania technologických postupov v spaľovacom zariadení. Podporujeme všetky aktivity smerujúce k ochrane ovzdušia a životného prostredia v meste,“ dodal primátor. Obyvatelia sú rozhodnutí vo svojom úsilí o zastavenie prevádzky spaľovne nepoľaviť. Ako sa vyjadrili, jej fungovanie budú naďalej pozorne sledovať.