Situácia v nemocnici v Žiline naberá na dramatickosti. Vo výpovednej lehote je tam 185 sestier z celkového počtu 600. Ak nedôjde k dohode, odísť by mali od 1. februára. No problém by mohol nastať ešte skôr, keďže si zrejme budú čerpať dovolenky či voľno za nadčasové hodiny. Na stav krízy je však podľa slov tamojšieho riaditeľa Ivana Mačugu žilinská nemocnica pripravená. Pripustil, že najväčší problém by nastal s oddelením anestézie. Môže dôjsť k tomu, že pacientov by museli presunúť aj do okolitých nemocníc. Zdôraznil, že po rokovaniach im prisľúbili pomôcť nemocnice patriace pod VÚC, tiež nemocnice v Martine či Ružomberku.
„S vedením nemocnice v Žiline sme rokovali o prípadnej pomoci. Zatiaľ sme sa dohodli, že pre ich pacientov vytvoríme jedno lôžko na našom oddelení anestézie a intenzívnej medicíny, ostatné požiadavky budeme riešiť individuálne prípad od prípadu,“ informoval riaditeľ Kysuckej nemocnice v Čadci Martin Šenfeld.
Kysucká nemocnica v Čadci zabezpečuje starostlivosť pre spádovú oblasť 124 504 obyvateľov. V súčasnosti v nej pracuje 253 zdravotných sestier.
Vo viacerých nemocniciach na Slovensku sa zdravotné sestry a pôrodné asistentky rozhodli podať hromadné výpovede. Dôvodom je ich nespokojnosť s tým, ako ministerstvo zdravotníctva rieši ich požiadavky. S hromadnými výpoveďami začali vlani od 25. novembra. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek vznikla v roku 2002. V aktívnom registri mala k 30. 10. 2015 spolu 43 218 sestier a pôrodných asistentiek, z toho je 24 763 členiek. Akcia zbierania podpisov pod deklarácie o pripravenosti podať výpovede sa spustila potom, čo vraj ministerstvo napriek mnohým rokovaniam komôr a odborov, ktoré trvali takmer 3 roky, nezapracovalo žiadnu požiadavku do zákona, ktorý má riešiť odmeňovanie zdravotníckych pracovníkov.
„Počet zdravotníckych zamestnancov sa stabilizoval, nedochádza k ich odlivu. Skôr naopak. Za posledné tri roky sme navýšili počet lekárov o osemnásť. V súčasnosti prijímame absolventov. Rozhodli sme sa výlučne pre lekárov zo Slovenska, aj keď sme mali niekoľko ponúk zo zahraničia, najmä z Ukrajiny. Teší nás, že sa k nám hlásia lekári aj na základe dobrých referencií,“ povedal riaditeľ Šenfeld. V súčasnosti ich zamestnávajú sto, z toho je jeden Čech, dvaja Iránci, ktorí majú trvalý pobyt Slovensku, a päť Ukrajincov.
Momentálne už nedochádza k odlivu lekárov do susedného Česka, keďže sa podľa slov riaditeľa platové podmienky vyrovnali. „Zatiaľ čo lekári majú svoj zákon o odmeňovaní, zdravotné sestry ho nemali, preto dochádzalo aj k výraznejším rozdielom v porovnaní s ČR, kde sestrám lepšie platia. Naša nemocnica má však spomedzi nemocníc Žilinského samosprávneho kraja (Dolný Kubín, Trstená, Liptovský Mikuláš, Čadca) najvyššiu priemernú mzdu v kategóriách lekár a zdravotná sestra,“ dodal Šenfeld.