Na Kysuce zavítajú relikvie svätej Terézie z Lisieux

Pozostatky jednej z najvýznamnejších svätíc dnes privítame v Kysuckom Novom Meste a zajtra v Turzovke.

Veriaci si uctili pozostatky svätice vo viacerých mestách na Slovensku a v zahraničí.Veriaci si uctili pozostatky svätice vo viacerých mestách na Slovensku a v zahraničí. (Zdroj: ALŽBETA HRUŠOVSKÁ)

Pozostatky jednej z najvýznamnejších svätíc sú od 10. januára na Slovensku, kde si ich môžu uctiť veriaci. Na Kysuciach ich privítame v Kysuckom Novom Meste a v Turzovke.

Kysučania za niekoľko dní privítajú pozostatky jednej z najvýznamnejších francúzskych svätíc devätnásteho storočia, svätej Terézie z Lisieux.

Po krajinách sveta putuje od roku 1994 druhý relikviár, prvý zostal v rodnom Lisieux. Obidva vznikli v Brazílii – prvý, tzv. veľký relikviár dal zhotoviť jezuita Henri Rubillon, ktorý pochádzal z diecézy Bayeux (nar. 1866) a bol vyslaný do Brazílie ako profesor.

Už od roku 1910 patril k zapáleným obdivovateľom Terezky a bol v kontakte s karmelitánkami v Lisieux. Zakladal skupiny „Legionárov sestry Terézie“, zorganizoval zbierku a do Lisieux poslal ako dar brazílsku zástavu vo veľkej truhlici z veľmi vzácneho dreva jacaranda s vyrezávanými znakmi Terézie a Brazílie. V Karmeli ju nazvali veľdielom – „brazílskym divom“.

Z toho vzišiel nápad požiadať otca Rubillona o skrinku-relikviár z pozláteného striebra. Otec Sebestião Leure da Silveira Cintra (neskorší arcibiskup Ria a kardinál) spolu s tridsiatkou biskupov projekt podporili a zlatník H. Brunet vyhotovil dve schránky.

Jedna z nich, z pozláteného striebra, sa stala najznámejšou: slúžila počas tereziánskych osláv, počas púte Francúzskom v rokoch 1945 – 1947 a počas Terezkiných ciest od roku 1994 do novembra 1997. Nazýva sa „brazílsky relikviár“.

Druhý relikviár poslúžil ako náhrada prvého – je vyrobený z dreva a pozláteného striebra pojal významnú časť Terezkiných pozostatkov a cestuje po celom svete. Táto druhá pozlátená schránka sa označuje ako „relikviár storočnice“.

Druhý relikviár je dlhý 150 cm, široký 95 cm a ochranným plexisklom je vysoký 85 cm. Celková váha relikviára s expedičnou truhlicou je až 247 kg. Jej relikvie si uctili veriaci vo viacerých kútoch sveta; v auguste a septembri tohto roka poputujú do Poľska a v roku 2018 na Filipíny.

Cez noc bude relikviár v Kysuckom Novom Meste

Veriaci v Kysuckom Novom meste sa na príchod relikviára pripravovali už týždeň vopred. „Od utorka 12. januára do 20. januára 2016 sme sa modlili deviatnik k sv. Terezke, rovnako aj kázne a príhovory boli venované práve životu a dielu sv. Terézie,“ hovorí dekan Peter Holbička.

V stredu 20. januára si mohli veriaci večer po sv. omši o 18.00 hod v pastoračnom centre pozrieť životopisný film o sv. Terézii z Lisieux. Relikvie privítajú vo Farskom kostole sv. Jakuba 21. januára krátko po 19.00 hod. Súčasťou programu bude požehnanie sochy ružového záhonu a celonočná adorácia pred vystavenou Sviatosťou oltárnou.

Relikviár opustí kostol ráno o 8.00 hod. V Kysuckom Novom meste v minulosti privítali aj relikvie iných svätcov. „Som vo farnosti len tretí rok a pokiaľ viem, tak sme tu mali menšie relikviáre s ostatkami napr. sv. Faustíny Kowalskej a sv. Márie Goretti,“ uzatvára Holbička.

Program Kysucké Nové Mesto:

21. - 22. 1. Farský kostol sv. Jakuba

19.00 hod. – Sv. omša ako príprava na príchod relikvie

20.00 hod. – Príchod relikvií za zvuku zvonov

20.10 hod. – Obrad privítania relikvií, zbor

20.30 hod. – Požehnanie miesta ružového záhonu a sochy

20.45 hod – Prosby ku sv. Terezke spojené s kladením ružových lupeňov, čítanie z diela sv. Terezky

21.00 hod. – 6.45 hod – Celonočná adorácia pred vystavenou Sviatosťou oltárnou, doprovod zboru

7.00 hod. – Sv. omša, formulár o sv. Terezke

8.00 hod. – Odchod relikvií

TEREZKA.KKP.SK

Turzovčania ho privítajú kvetmi a spevom

Relikviár prinesú ráno 22. januára do Farského kostola Nanebovzatia Panny Márie v Turzovke. Farníci privítajú relikviár krátko po 9.00 hod. „Program na počesť sv. Terézie Lisieux sme pripravili v spolupráci s farskou radou,“ hovorí Jozef Hrtús, turzovský farár.

Veriaci najskôr privítajú relikviár pri bráne nádvoria kostola, potom pôjdu sprievode do kostola. Relikviár prinesú farníci za odprevádza hasičov a malých detí, ktoré budú rozsýpať kvety, v kostole ho spevom privíta organ spevácky farský zbor.

V programe nebudú chýbať ani čítania zo života sv. Terézie, sv. omša a ruženec. „Každý bude môcť využiť aj na tichú meditáciu i na osobné uctenie si relikvií sv. Terezky.“ Vzácnu prítomnosť relikvií na Kysuciach by si podľa slov turzovského farára nemali veriaci nechať ujsť.

„Človek potrebuje mať vždy nejaké vzory a ideály,“ objasňuje Hrtus. „Cirkev je spoločenstvo veriacich, kde si pomáhame zvládať ťažkosti a navzájom sa povzbudzujeme. Vo Vyznaní viery vyznávame, že veríme v spoločenstvo svätých.

Žijúci i zosnulí tvoríme jedno spoločenstvo. Môžeme to tak povedať, že Cirkev je v troch formách. Cirkev tu na zemi – putujúca do nebeskej vlasti, Cirkev očisťujúca sa od svojich hriechov a slabosti (ľudovo – očistec).

To sú tí členovia Cirkvi, ktorý z Božej dobroty dostali šancu, aby mohli dozrieť pre Božie kráľovstvo. Za nich sa modlíme – zvlášť na Pamiatku zosnulých. Najšťastnejší sú členovia Cirkvi oslávenej – svätí v Božom kráľovstve. Tí sa za nás prihovárajú, sú pre nás povzbudením. Preto si Cirkev počas stáročí vždy uctievala pozostatky mučeníkov a svätých.“

Úcta k telesným pozostatkom svätcov siaha do obdobia, kedy žil mučeník sv. Polykarpa (polovica 2. storočia), ktorého kosti boli s úctou opatrované a považované za „úctyhodnejšie ako drahokamy a čistejšie ako pretavené zlato“. Svätý Augustín († 430) a svätý Gregor Veľký († 604) učili podobne. Gregor vyhlásil, že pozostatky svätých môžu spôsobiť zázraky.

Od karolínskej doby musel každý posvätený oltár v kostole obsahovať relikvie svätých, pretože oltár symbolizuje Krista a relikvie stelesňujú vieru v konečné vzkriesenie. Táto prax pretrvala až dodnes. „Treba zachovať zvyk vložiť do oltára, čo sa má posvätiť, relikvie svätých, i nemučeníkov.“ (Všeobecný úvod k Rímskemu misálu, čl. 266.) Vyjadruje sa tým naše spojenie prostredníctvom svätej omše s Nebeskou cirkvou.

Zaužívali sa aj púte na miesta, kde sa uctievali svätí a kde boli ich telesné pozostatky. Najslávnejším pútnickým miestom je Santiago de Compostela k úcte apoštola Jakuba.

„Možno skonštatovať, že relikvie sprítomňujú svätca. Je to ako keď si pozeráme album a fotografie nám pripomenú chvíle s tými, ktorý sú na fotografiách. V prípade relikvií je to znásobené duchovnou prítomnosťou svätca,“ dodáva Hrtús. Svätica môže byť inšpiráciou aj pre súčasného kresťana.

„V kostole máme stále relikvie: v oltároch, ako to bolo predpísané a rovnako aj relikvie blahoslavenej Zdenky (1916 -1955), mučenice komunizmu. Protestantský švajčiarsky teológ Valter Nigg nostalgicky poznamenal: „Postupne badať tichý odchod svätcov zo života cirkevných spoločenstiev“. Vnímal to ako nedostatok a súhlasí s tým snáď každý. Veď vnímame množstvo negatívnych príkladov. Mládež, tak ako nikdy nasleduje pochybné vzory umelo vytvorené médiami. Domnievam, sa, že nielen kresťan hľadá a obdivuje ozajstne vzory. Príkladom je Matka Tereza i pápež Ján Pavol II. Môže byť však ešte aktuálna sv. Terezka ktorá žila v devätnástom storočí?

Chcela byť a aj bola skrytá za múrmi kláštora od pätnásteho(!) roka života. Zomiera dvadsaťtriročná a urobila takúto „kariéru“. Bleskovo sa stala známou po celom svete. Snáď niet kostola, kdeby nebola jej socha alebo obraz. Dovoľte mi aj osobné svedectvo: Keď som mal osemnásť rokov, čítal som si po prvý raz jej myšlienky a ohromili ma! Jej „detinská“ cesta dôvery v Boha je úžasná.“

Program Turzovka

22.1. Farský kostol Nanebovzatia Panny Márie

9.00 hod. - Privítanie sv. Terézie pri bráne nádvoria kostola.

9.05 hod. - Sprievod do kostola – Relikviár prinesú farníci za odprevádzania hasičov, malé deti s kvetinkami.

9.10 hod. – V kostole privíta relikvie organ a spevácky farský zbor

9.15 hod. - Príhovor správcu farnosti, prípadne aj člena farskej rady

9.30 hod. - Čítanie zo života sv. Terézie

9.45 hod. – Svätá omša

10.30 hod. - Modlitba ruženca

10.45 hod. - Litánie k sv. Terézii

11.00 hod. - Pásmo mladých k sv. Terézii

11.15 hod. -Meditácie, myšlienky sv. Terézie

11.45 hod. Rozlúčka, sprievod k autu

12.00 hod. Odchod relikviára.

TEREZKA.KKP.SK

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 416
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 11 720
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 027
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 744
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 557
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 058
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 222
  1. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  2. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  3. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  4. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  5. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  6. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  7. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  8. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 006
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 675
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 488
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 9 012
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 395
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 393
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 794
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 743
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Gól Romana postavil celú WERK arénu na nohy.

Rozhodovalo sa až v poslednej tretine.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Reprezentanti Balošáková, Majerík a Vakula.

Reprezentácia klubu aj krajiny je pre nich cťou aj vo vyššom veku.


Redakcia MY Kysuce
Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  2. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  3. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  4. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  5. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  6. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  7. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  8. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 006
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 675
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 488
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 9 012
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 395
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 393
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 794
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 743
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu