Na Kysuce zavítajú relikvie svätej Terézie z Lisieux

Pozostatky jednej z najvýznamnejších svätíc dnes privítame v Kysuckom Novom Meste a zajtra v Turzovke.

Veriaci si uctili pozostatky svätice vo viacerých mestách na Slovensku a v zahraničí.Veriaci si uctili pozostatky svätice vo viacerých mestách na Slovensku a v zahraničí. (Zdroj: ALŽBETA HRUŠOVSKÁ)

Pozostatky jednej z najvýznamnejších svätíc sú od 10. januára na Slovensku, kde si ich môžu uctiť veriaci. Na Kysuciach ich privítame v Kysuckom Novom Meste a v Turzovke.

Kysučania za niekoľko dní privítajú pozostatky jednej z najvýznamnejších francúzskych svätíc devätnásteho storočia, svätej Terézie z Lisieux.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po krajinách sveta putuje od roku 1994 druhý relikviár, prvý zostal v rodnom Lisieux. Obidva vznikli v Brazílii – prvý, tzv. veľký relikviár dal zhotoviť jezuita Henri Rubillon, ktorý pochádzal z diecézy Bayeux (nar. 1866) a bol vyslaný do Brazílie ako profesor.

SkryťVypnúť reklamu

Už od roku 1910 patril k zapáleným obdivovateľom Terezky a bol v kontakte s karmelitánkami v Lisieux. Zakladal skupiny „Legionárov sestry Terézie“, zorganizoval zbierku a do Lisieux poslal ako dar brazílsku zástavu vo veľkej truhlici z veľmi vzácneho dreva jacaranda s vyrezávanými znakmi Terézie a Brazílie. V Karmeli ju nazvali veľdielom – „brazílskym divom“.

Z toho vzišiel nápad požiadať otca Rubillona o skrinku-relikviár z pozláteného striebra. Otec Sebestião Leure da Silveira Cintra (neskorší arcibiskup Ria a kardinál) spolu s tridsiatkou biskupov projekt podporili a zlatník H. Brunet vyhotovil dve schránky.

Jedna z nich, z pozláteného striebra, sa stala najznámejšou: slúžila počas tereziánskych osláv, počas púte Francúzskom v rokoch 1945 – 1947 a počas Terezkiných ciest od roku 1994 do novembra 1997. Nazýva sa „brazílsky relikviár“.

SkryťVypnúť reklamu

Druhý relikviár poslúžil ako náhrada prvého – je vyrobený z dreva a pozláteného striebra pojal významnú časť Terezkiných pozostatkov a cestuje po celom svete. Táto druhá pozlátená schránka sa označuje ako „relikviár storočnice“.

Druhý relikviár je dlhý 150 cm, široký 95 cm a ochranným plexisklom je vysoký 85 cm. Celková váha relikviára s expedičnou truhlicou je až 247 kg. Jej relikvie si uctili veriaci vo viacerých kútoch sveta; v auguste a septembri tohto roka poputujú do Poľska a v roku 2018 na Filipíny.

Cez noc bude relikviár v Kysuckom Novom Meste

Veriaci v Kysuckom Novom meste sa na príchod relikviára pripravovali už týždeň vopred. „Od utorka 12. januára do 20. januára 2016 sme sa modlili deviatnik k sv. Terezke, rovnako aj kázne a príhovory boli venované práve životu a dielu sv. Terézie,“ hovorí dekan Peter Holbička.

SkryťVypnúť reklamu

V stredu 20. januára si mohli veriaci večer po sv. omši o 18.00 hod v pastoračnom centre pozrieť životopisný film o sv. Terézii z Lisieux. Relikvie privítajú vo Farskom kostole sv. Jakuba 21. januára krátko po 19.00 hod. Súčasťou programu bude požehnanie sochy ružového záhonu a celonočná adorácia pred vystavenou Sviatosťou oltárnou.

Relikviár opustí kostol ráno o 8.00 hod. V Kysuckom Novom meste v minulosti privítali aj relikvie iných svätcov. „Som vo farnosti len tretí rok a pokiaľ viem, tak sme tu mali menšie relikviáre s ostatkami napr. sv. Faustíny Kowalskej a sv. Márie Goretti,“ uzatvára Holbička.

Program Kysucké Nové Mesto:

21. - 22. 1. Farský kostol sv. Jakuba

19.00 hod. – Sv. omša ako príprava na príchod relikvie

20.00 hod. – Príchod relikvií za zvuku zvonov

20.10 hod. – Obrad privítania relikvií, zbor

20.30 hod. – Požehnanie miesta ružového záhonu a sochy

20.45 hod – Prosby ku sv. Terezke spojené s kladením ružových lupeňov, čítanie z diela sv. Terezky

21.00 hod. – 6.45 hod – Celonočná adorácia pred vystavenou Sviatosťou oltárnou, doprovod zboru

7.00 hod. – Sv. omša, formulár o sv. Terezke

8.00 hod. – Odchod relikvií

TEREZKA.KKP.SK

Turzovčania ho privítajú kvetmi a spevom

Relikviár prinesú ráno 22. januára do Farského kostola Nanebovzatia Panny Márie v Turzovke. Farníci privítajú relikviár krátko po 9.00 hod. „Program na počesť sv. Terézie Lisieux sme pripravili v spolupráci s farskou radou,“ hovorí Jozef Hrtús, turzovský farár.

Veriaci najskôr privítajú relikviár pri bráne nádvoria kostola, potom pôjdu sprievode do kostola. Relikviár prinesú farníci za odprevádza hasičov a malých detí, ktoré budú rozsýpať kvety, v kostole ho spevom privíta organ spevácky farský zbor.

V programe nebudú chýbať ani čítania zo života sv. Terézie, sv. omša a ruženec. „Každý bude môcť využiť aj na tichú meditáciu i na osobné uctenie si relikvií sv. Terezky.“ Vzácnu prítomnosť relikvií na Kysuciach by si podľa slov turzovského farára nemali veriaci nechať ujsť.

„Človek potrebuje mať vždy nejaké vzory a ideály,“ objasňuje Hrtus. „Cirkev je spoločenstvo veriacich, kde si pomáhame zvládať ťažkosti a navzájom sa povzbudzujeme. Vo Vyznaní viery vyznávame, že veríme v spoločenstvo svätých.

Žijúci i zosnulí tvoríme jedno spoločenstvo. Môžeme to tak povedať, že Cirkev je v troch formách. Cirkev tu na zemi – putujúca do nebeskej vlasti, Cirkev očisťujúca sa od svojich hriechov a slabosti (ľudovo – očistec).

To sú tí členovia Cirkvi, ktorý z Božej dobroty dostali šancu, aby mohli dozrieť pre Božie kráľovstvo. Za nich sa modlíme – zvlášť na Pamiatku zosnulých. Najšťastnejší sú členovia Cirkvi oslávenej – svätí v Božom kráľovstve. Tí sa za nás prihovárajú, sú pre nás povzbudením. Preto si Cirkev počas stáročí vždy uctievala pozostatky mučeníkov a svätých.“

Úcta k telesným pozostatkom svätcov siaha do obdobia, kedy žil mučeník sv. Polykarpa (polovica 2. storočia), ktorého kosti boli s úctou opatrované a považované za „úctyhodnejšie ako drahokamy a čistejšie ako pretavené zlato“. Svätý Augustín († 430) a svätý Gregor Veľký († 604) učili podobne. Gregor vyhlásil, že pozostatky svätých môžu spôsobiť zázraky.

Od karolínskej doby musel každý posvätený oltár v kostole obsahovať relikvie svätých, pretože oltár symbolizuje Krista a relikvie stelesňujú vieru v konečné vzkriesenie. Táto prax pretrvala až dodnes. „Treba zachovať zvyk vložiť do oltára, čo sa má posvätiť, relikvie svätých, i nemučeníkov.“ (Všeobecný úvod k Rímskemu misálu, čl. 266.) Vyjadruje sa tým naše spojenie prostredníctvom svätej omše s Nebeskou cirkvou.

Zaužívali sa aj púte na miesta, kde sa uctievali svätí a kde boli ich telesné pozostatky. Najslávnejším pútnickým miestom je Santiago de Compostela k úcte apoštola Jakuba.

„Možno skonštatovať, že relikvie sprítomňujú svätca. Je to ako keď si pozeráme album a fotografie nám pripomenú chvíle s tými, ktorý sú na fotografiách. V prípade relikvií je to znásobené duchovnou prítomnosťou svätca,“ dodáva Hrtús. Svätica môže byť inšpiráciou aj pre súčasného kresťana.

„V kostole máme stále relikvie: v oltároch, ako to bolo predpísané a rovnako aj relikvie blahoslavenej Zdenky (1916 -1955), mučenice komunizmu. Protestantský švajčiarsky teológ Valter Nigg nostalgicky poznamenal: „Postupne badať tichý odchod svätcov zo života cirkevných spoločenstiev“. Vnímal to ako nedostatok a súhlasí s tým snáď každý. Veď vnímame množstvo negatívnych príkladov. Mládež, tak ako nikdy nasleduje pochybné vzory umelo vytvorené médiami. Domnievam, sa, že nielen kresťan hľadá a obdivuje ozajstne vzory. Príkladom je Matka Tereza i pápež Ján Pavol II. Môže byť však ešte aktuálna sv. Terezka ktorá žila v devätnástom storočí?

Chcela byť a aj bola skrytá za múrmi kláštora od pätnásteho(!) roka života. Zomiera dvadsaťtriročná a urobila takúto „kariéru“. Bleskovo sa stala známou po celom svete. Snáď niet kostola, kdeby nebola jej socha alebo obraz. Dovoľte mi aj osobné svedectvo: Keď som mal osemnásť rokov, čítal som si po prvý raz jej myšlienky a ohromili ma! Jej „detinská“ cesta dôvery v Boha je úžasná.“

Program Turzovka

22.1. Farský kostol Nanebovzatia Panny Márie

9.00 hod. - Privítanie sv. Terézie pri bráne nádvoria kostola.

9.05 hod. - Sprievod do kostola – Relikviár prinesú farníci za odprevádzania hasičov, malé deti s kvetinkami.

9.10 hod. – V kostole privíta relikvie organ a spevácky farský zbor

9.15 hod. - Príhovor správcu farnosti, prípadne aj člena farskej rady

9.30 hod. - Čítanie zo života sv. Terézie

9.45 hod. – Svätá omša

10.30 hod. - Modlitba ruženca

10.45 hod. - Litánie k sv. Terézii

11.00 hod. - Pásmo mladých k sv. Terézii

11.15 hod. -Meditácie, myšlienky sv. Terézie

11.45 hod. Rozlúčka, sprievod k autu

12.00 hod. Odchod relikviára.

TEREZKA.KKP.SK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  6. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  8. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 968
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 950
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 808
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 444
  5. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 360
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 245
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 116
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 463
  1. Elena Antalová: Peter Tkačenko, blahoželám
  2. Pavol Burda: Populizmus – novodobý druh politickej slintačky
  3. Vladimír Bojničan: Bratia, už nás nezastavia – výzva všetkým, ktorým to ešte myslí!
  4. Ivan Mlynár: Koniec zaháľky, cena ktorú platíme za Ficove lži je luxusnou pascou.
  5. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky XXXVIII.
  6. Adriana Boysová: Život po živote
  7. Štefan Šturdzík: Čachtický hrad.
  8. Daniel Bíro: Umelá inteligencia začína byť súčasťou našich životov v čoraz väčšej miere. Kde sa s ňou môžeme stretnúť?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 256
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 104
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 999
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 342
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 890
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 355
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 7 333
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 752
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Základnou hodnotou každej firmy, obzvlášť tej z maloobchodu, sú zamestnanci. Pre Lidl však nejde iba o prázdne klišé, ale dlhodobé poznanie a záväzok súčasne.


Zasadnutie Zastupiteľstva ŽSK.

Dôvodom sú úspory i nedostatok žiakov.


Pomôžu predísť chorobám, no lieky nenahradia.


Účastníci turnaja.

Zúčastnili sa štyri volejbalové družstvá.


Anton Varecha
  1. Elena Antalová: Peter Tkačenko, blahoželám
  2. Pavol Burda: Populizmus – novodobý druh politickej slintačky
  3. Vladimír Bojničan: Bratia, už nás nezastavia – výzva všetkým, ktorým to ešte myslí!
  4. Ivan Mlynár: Koniec zaháľky, cena ktorú platíme za Ficove lži je luxusnou pascou.
  5. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky XXXVIII.
  6. Adriana Boysová: Život po živote
  7. Štefan Šturdzík: Čachtický hrad.
  8. Daniel Bíro: Umelá inteligencia začína byť súčasťou našich životov v čoraz väčšej miere. Kde sa s ňou môžeme stretnúť?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 256
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 104
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 999
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 342
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 890
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 355
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 7 333
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 752
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu