Spomínate si na svoje prvé zoznámenie s fotoaparátom?
– Nebolo to od detstva, nevenoval som sa foteniu, ale dobre si pamätám, že otec nás vždy fotil a doteraz mám jeho Zenit odložený. Digitálna zrkadlovka ma očarila v Detve na folklórnych slávnostiach približne pred 10 rokmi.
Kedy ste si uvedomili, že fotenie sa môže stať aj vašou prácou?
– Bolo to vtedy, keď ma môj kamarát oslovil, aby som mu nafotil svadbu. Spočiatku som mal z toho obavy a váhal som, ale v priebehu svadobného dňa tréma aj obavy opadli. Začali sa ozývať nové páry, tak som do toho spadol úplne.
Mnohí si myslia, že byť fotografom na svadbe či podobných akciách sú ľahko zarobené peniaze. Čo je na tom pravdy?
– Práve opak je pravdou. Ako svadobný fotograf môžem potvrdiť, že to vôbec nie sú ľahko zarobené peniaze. Fotograf na svadbe často sprevádza nevestu od skorých ranných hodín až do skorého rána. Čiže približne 16 – 18 hodín je na nohách a musí byť v strehu, aby zachytil každý moment, ktorý sa už nikdy nezopakuje. A toto všetko je len začiatok fotografovej práce. Následne musí vybrať tie najlepšie zábery, ktoré prejdú postprodukciou, čiže úpravou a digitálnym spracovaním.
Približne koľko snímok urobíte počas jednej svadby? A koľko z ich v priemere odovzdáte mladomanželom?
- Počas celej svadby, čiže od rána do nasledujúceho dňa nafotím od 1 500 do 2 500 záberov, takže vybrať z nich je naozaj ťažké. Veľa záleží od predstáv páru, miesta, kde sa svadba koná či od výzdoby. Vo finále však odovzdám okolo 600 fotografií.
Je ťažšie zachytiť atmosféru napríklad na takej svadbe, ako urobiť dobrý záber prírody?
– Myslím, že každý žáner fotografie má svoju atmosféru. Krajinársky fotograf musí poznať východ alebo západ slnka pre danú lokalitu, aj tak nevie dopredu, aké budú reálne svetelné podmienky. Svadobný fotograf zasa musí byť neustále v strehu, aby aj formou reportáže zachytil dôležité momenty zo svadobného dňa.
Čo uprednostňujete vy?
– Rozhodne ľudí a emócie.
Aké sú trendy v súčasnej fotografii? Nie je to hlavne o následnej grafickej úprave?
Samozrejme, je to o postprodukcii – následnej grafickej úprave, ale obrovskú úlohu vo fotografii často zohráva kompozícia, svetlo a emócie. Už párkrát som spomenul slovo emócie, ale vo fotografii ide hlavne o to, aby to, čo fotograf vidí a cíti vo chvíli, keď stlačí spúšť, preniesol na človeka, ktorý si neskôr fotografiu pozrie. Keďže väčšina mojej tvorby popri portrétoch, produktoch a reklamnej fotografii je svadobná fotografia, tak spomeniem najmä trendy pre svadobnú fotografiu. Tie sa posúvajú smerom k reportáži, kde sa nekladie až taký dôraz na štylizované portréty, ale hlavne na zachytenie celého svadobného dňa v chronologickom slede.
Čo musí mať dobrá fotografia? Veľakrát sa skloňuje slovné spojenie „sila fotografie”, čo predstavuje silu fotografie pre vás?
– Moment, ktorý sa nezopakuje, emóciu a svetlo.
Snažíte sa, aby boli vaše fotky niečím špecifické a rozpoznateľné?
– Snažím sa, aby každá jedna svadba bola jedinečná, hľadám rôzne miesta pre fotenie a nie som zástancom prílišnej retuše. Každým rokom chcem prísť s niečím novým, preto sa neustále vzdelávam v oblasti fotografie.