Projekt zámeny pozemkov je naďalej otvorený. Ako to vidia poslanci?

Otázka výmeny pozemkov pod Matičným námestím a výstavby a revitalizácie parkovacích plôch, zelene na Kýčerke a obchodného domu Jednota stále rezonuje. Poslanci na zastupiteľstve zatiaľ nenašli spoločnú reč a preto nad celým projektom ostáva visieť otáznik

Pripravovaná úprava priestranstva na sídlisku Kýčerka je otvorená diskusii.Pripravovaná úprava priestranstva na sídlisku Kýčerka je otvorená diskusii. (Zdroj: RADOSLAV BLAŽEK)

.

ČADCA. Vedenie mesta na februárovom zastupiteľstve predostrelo zámer zámeny pozemkov na Matičnom námestí a projekt novej podoby sídliska Kýčerka. Mesto to však s projektom nevzdáva a je odhodlané pokračovať v rokovaniach na všetkých frontoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vizualizácia novej podoby najväčšieho sídliska v Čadci.

„Som presvedčený, že stav, ktorý momentálne nielen na sídlisku trvá, ale ktorý aj trpíme pred Domom kultúry, je nevyhovujúci. Prioritou vedenia mesta je získanie Matičného námestia pre občanov mesta Čadca konečne do vlastníctva mesta a vytvorenie námestia a oddychovej zóny, ktoré si občania zaslúžia. Zároveň sídlisko stavebne uzavrieť a doplniť chýbajúcou občianskou vybavenosťou, novými parkovacími miestami a oddychovým priestorom. Projekt si zaslúži osvetu a ísť medzi ľudí. Zdôrazňujem, že sa nezabudlo ani v prvej etape projektu na bezpečnosť. Samozrejme, išlo o projektový návrh, ktorý je živý a ja sa nebránim úpravám a diskusiám. To som očakával aj od poslancov. Investor sa nemení a je pripravený zapracovať každý rozumný argument,“ povedal nám primátor Milan Gura.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasťou projektu je aj získanie pozemkov pod Matičným námestím opäť do vlastníctva mesta.

Poslanci projekt ako taký úplne nezavrhli, no vytýkali mu niektoré nedostatky. Viacerí sa zhodli na tom, že skôr, ako bol predložený poslancom na zastupiteľstve, mali dostať priestor samotní obyvatelia časti sídliska. Naopak, vyzdvihli snahu vedenia mesta získať pozemky pod Matičným námestím, aby sa konečne mohlo začať zveľaďovanie tohto priestoru, ktoré nielen Čadčania, ale aj návštevníci mesta považujú za centrum kultúrno-spoločenského diania. Koniec-koncov si vyjadrenia väčšiny z nich môžete prečítať sami. Vážime si, že nám poskytli svoj názor na celú záležitosť.

Na sídlisku Kýčerka býva asi 40 percent obyvateľov mesta Čadca. Čo bude stáť na tomto mieste?

SkryťVypnúť reklamu

Vyjadrenia poslancov MZ V Čadci (odpovede sú uvedené v abecednom poradí)

Anna Korduliaková (HLASOVALA ZA): „Chcem zdôrazniť, že som v každodennom kontakte s obyvateľmi nášho mesta. Po mnohých diskusiách som dospela k záveru, že väčšina obyvateľov tento projekt víta a podporuje. Na Kýčerke môže vzniknúť krásna oddychovo-relaxačná zóna a množstvo parkovacích plôch, ktoré budú slúžiť obyvateľom sídliska. Netreba zabúdať, že nie každý vlastní auto a môže si nakúpiť v meste. Ľudia nebudú odkázaní na predražené nákupy vo večierkach. V neposlednom rade ma presvedčil fakt, že máme možnosť získania Matičného námestia do vlastníctva mesta. Konečne sa budeme môcť seriózne zaoberať skultúrnením tohto priestoru.“

Danka Jašurková (HLASOVALA ZA): „Jednou z mojich priorít je získanie pozemkov zo súkromného vlastníctva na Matičnom námestí do vlastníctva mesta. Po oboznámení sa s daným projektom a viacerými rozhovormi s občanmi, bývajúcimi na Kýčerke, som sa rozhodla tento zámer podporiť. Jedná sa približne o 40 % obyvateľov mesta a mám za to, že aj oni si zaslúžia žiť v peknom prostredí s dobrou občianskou vybavenosťou sídliska. Na sídlisku by vznikli nové chodníky, zeleň – oddychová zóna, parkovacie miesta, ako aj nákupné stredisko, slúžiace najmä pre obyvateľov hornej časti Kýčerky. Som presvedčená, že projekt by skvalitnil život občanov.“

SkryťVypnúť reklamu

František Prívara (HLASOVAL ZA): „Poslanci za obvod Kýčerka nie sú jednotní v dôležitých otázkach. V minulosti bol problém s výstavbou 99 bytov za pomoci fondu rozvoja bývania. Niektorí hlasovali proti rekonštrukcií zdevastovanej MŠ a výstavbe nájomných bytov. Obdobná situácia sa javí opäť, keď vedenie mesta chce s občanmi Kýčerky revitalizovať priestor, ktorý dlhé roky chátral. Oddelenie výstavby spolu s investorom a vedením mesta pripravili vizualizáciu projektu v danej lokalite, ktorý bol schválený na komisii a odporúčaný mestskou radou. Nerozumiem stanovisku poslancov, ktorí na komisii hlasovali ZA, ale na MZ sa zdržali.“

Ján Drobil (HLASOVAL ZA): „Od roku 1989 sa pre 10000 občanov tohto sídliska takmer nič v občianskej vybavenosti neurobilo, okrem pár chodníkov, parkovísk a detského ihriska. Je hanbou, že rozostavaný dom služieb pre občanov Kýčerky mesto od roku 1989 nedokončilo a objekt slúži iným zámerom. Až za primátora M. Guru sa mesto začalo zaoberať vybavenosťou Kýčerky. Navrhovaná štúdia rozumne a v súlade s potrebami občanov rieši využitie v súčasnosti dezolátneho priestoru, a to na oddychovú zeleň, obchodné centrum so službami a rieši požadovaný problém s parkovaním. Nechápem, že 5 poslancov za obvod Kýčerka tento bod nepodporilo.“

Jaroslav Klus (ZDRŽAL SA HLASOVANIA): „Som plne za to, aby na Kýčerke bol obchod Jednoty a hlavne parkovacie miesta. Ale moja zodpovednosť voči voličom mi nedovolila hlasovať za bianko šek – čo znamená, že na vymenených pozemkoch postavia obchod a parkoviská, ktoré spätne mesto za nevieme akú cenu odkúpi. Nehovoriac o tom, že developer bol vybraný bez výberového konania. Jednoznačne som bol proti.“

Jaroslav Velička (HLASOVAL ZA): „Som za to, aby sa tam vytvorilo prirodzené centrum celej Kýčerky s prijateľnou občianskou vybavenosťou, ku ktorej patrí napríklad predajňa potravín, lekáreň, pošta a podobne. V súčasnosti sú objekty občianskej vybavenosti umiestnené excentricky, obyvatelia Chalúpkovej ulice, ale aj blokov 25, 26 či horného radu panelákov už dlhé roky musia chodiť na poštu ku ABC. Takto by sa vytvorila lepšia dostupnosť služieb obyvateľom celého sídliska. Určite nechcem, aby sa tam postavila ďalšia bytovka, veľký obchodný reťazec alebo reštaurácia. Samozrejme, že projekt ráta s navýšením parkovacích miest.“

Ľubomír Vojár (ZDRŽAL SA HLASOVANIA): „Návrh som nepodporil z dôvodu, že celý zámer dobudovania sídliska Kýčerka mal byť najskôr prerokovaný s obyvateľmi Kýčerky a následne do zámeru mali byť zapracované ich pripomienky. Tiež sme mali odsúhlasiť, že firma, realizujúca výstavbu obchodu, vybuduje parkoviská, ktoré následne mesto odkúpi. Nikto mi ale nepovedal, za akú konkrétnu cenu. Neviem, kto by si do domácnosti objednal tovar, pritom by nevedel ani počet, ani jednotkovú cenu, ale pri doručení tovaru by ho musel zaplatiť. O pozemkoch na Matičnom námestí sme mali jednať so všetkými vlastníkmi naraz a neuprednostniť len jedného.“

Marcel Šulo (ZDRŽAL SA HLASOVANIA): „Po zverejnení zámeru mesta stavať obchodný dom na Kýčerke ma oslovili obyvatelia mesta. Žiadali o pomoc riešiť zlú situáciu s parkovaním, bezpečnosťou a dopravou na sídlisku aj v súvislosti s navrhovaným zámerom výstavby obchodného domu. Spoločne sme vytvorili petičný výbor, ktorého úlohou bolo získať stanovisko obyvateľov mesta, či súhlasia/nesúhlasia s navrhovaným riešením umiestnenia a výstavby supermarketu a cestnej infraštruktúry na Kýčerke v lokalite nad kostolom. Už viac ako 500 ľudí sa vyslovilo za prioritné riešenie parkovania, výstavby športovísk, detských ihrísk a opravy chodníkov.“

Marián Kubala (HLASOVAL ZA): „Hlasoval som za výmenu hlavne z dôvodu získania pozemku na Matičnom námestí do vlastníctva mesta a následného zveľadenia. Takto nám stále hrozí výstavba vysokej budovy na základe platného územného plánu. Na Kýčerke by sa zvýšil komfort bývania, konečne by sa dobudovala občianska vybavenosť, slušné parkovacie miesta, ktoré mali výrazne zlepšiť jestvujúci stav. Hlavne by vznikla krásna zelená zóna, určená na oddych pre všetkých obyvateľov sídliska. Vždy budem podporovať projekty na zlepšenie podmienok života obyvateľov Čadce.“

Martin Klimek (HLASOVAL ZA): „V Čadci nie je poriadne námestie, o oddychovej zóne na Kýčerke som hovoril už v minulosti, takže návrh sa mi páčil. Sídlisko so 40 % ľudí mesta si zaslúži centrum a malý supermarket s lekárňou, poštou, kaviarňou, treba ponúknuť ľuďom oddych na lavičkách, rodičom s deťmi detské ihrisko. Návrh sa týka obvodu č. 4, preto je potrebná najmä dohoda poslancov z tohto obvodu, ktorých je 12 z 25. Na druhej strane, treba usporiadať vlastnícke vzťahy na Matičnom námestí, aby mohlo mať mesto námestie ako zhromažďovací priestor a neskôr v prípade výziev na získanie investícií ho aj dôstojne zrekonštruovať.“

Mária Badurová (HLASOVALA ZA): „Akceptujem rozhodnutie obyvateľov 13 a 12, ktorí sú proti rozšíreniu prístupovej cesty, ktorá má ísť popod okná a viedla by ako hlavný ťah pre zásobovanie obchodu. Námietky nemajú proti dobudovaniu, ale investor nech postaví cestu, ktorá by viedla popod vymeničku cez školskú záhradu. Sľúbila som, že ich podporím. Explicitne som odkaz prezentovala na MZ. To je jeden koniec palice a druhý? V našej 29/A na Chalupkovej je večierka vo vlastníctve p. Bobeka. Obchod má bez strechy a obyvatelia sú sponzormi. Zápasíme niekoľko rokov s krčmou vedľa nášho paneláka. Hlasovala som ZA skultúrnenie.“

Miroslava Mináriková (ZDRŽALA SA HLASOVANIA): „Zdržala som sa z toho dôvodu, že to nebolo dopredu známe a mňa oslovovali obyvatelia z bl. 12, ktorí sa boja o prístup k domom. Bola by som radšej, keby sme mali výjazd na miesto, kde sa má celá stavba uskutočniť. Papier znesie veľa. Ja som mala z celého rokovania k tomuto problému nejasnosti. Prečo sa to nevysvetlilo občanom na stretnutí občanov daného okolia stavby, aby sa mohli k tomu vyjadriť? Ja verím, že sa ešte k tomu vrátime a celý problém sa vyrieši k spokojnosti oboch strán.“

Pavol Holeštiak (HLASOVAL ZA): „Dôležitou súčasťou návrhu bolo revitalizovať, skrášliť pre ľudí na Kýčerke v súčasnosti nedôstojné, zablatené, neupravené verejné priestranstvá. Rovnako výzvou pre naše mesto stále zostáva sceliť pozemky pred Domom kultúry na budúce, verím, že jedinečné, originálne Slovanské námestie, ktoré by prilákalo cestovný ruch, vytvorilo nové pracovné príležitosti, skvalitnilo ponuku služieb. Treba však dobre počúvať aj kritické hlasy, pretože som si všimol medzi nimi aj niektoré konštruktívne podnety, ktoré by mohli napomôcť dobrej veci pre prospech Čadčanov.“

Pavol Štrba (HLASOVAL ZA): „Vždy sa snažím hlasovať podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Vypočul som si pozorne všetkých diskutujúcich, ktorí boli za aj proti a hlasoval som ZA. Nebudem prezentovať všetky argumenty, najviac u mňa zavážili argumenty poslancov, ktorí bývajú na Kýčerke a poznajú problémy a potreby tohto sídliska.“

Peter Strapáč (HLASOVAL ZA): „Získaním pozemkov na námestí by vznikol dôstojný priestor na zhromažďovanie ľudí na kultúrnych akciách s možnosťou ďalšej revitalizácie. Dobudovaním Kýčerky by došlo k skultúrneniu jej centra pri kostole, ktoré je známe neudržiavanosťou a chaotickým parkovaním áut. Projekt zabezpečoval občiansku vybavenosť (obchod Jednota – kvetinárstvo, oprava obuvi, pošta...), vybudovanie 200 a viac parkovacích miest, oddychovú zónu s detskými ihriskami, námestím a množstvom zelene, ktorá by zahŕňala aj dvor ZŠ a časť farského pozemku, čím by sa vytvorilo príjemné a bezpečné prostredie pre mamičky s deťmi.“

Vladimír Malík (HLASOVAL ZA): „Môj postoj k tomuto projektu je, čo sa týka poslancov, najjasnejší. Neriešim seba, snažím sa riešiť problémy Čadce.“

Poslanci Ján Macura, Rudolf Cyprich, Jozef Pajer, Michal Duraj a Jozef Vražel sa do redakčnej uzávierky nevyjadrili.

Poslanci Martin Vangel, František Kučák a Jana Krkošková sa hlasovania nezúčastnili.

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 558
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 430
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 913
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 266
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 102
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 845
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 763
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 089
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 646
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 860
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 453
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 366
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 265
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Gól Romana postavil celú WERK arénu na nohy.

Rozhodovalo sa až v poslednej tretine.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Reprezentanti Balošáková, Majerík a Vakula.

Reprezentácia klubu aj krajiny je pre nich cťou aj vo vyššom veku.


Redakcia MY Kysuce
Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 089
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 646
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 860
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 453
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 366
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 265
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu