KYSUCKÝ LIESKOVEC. Zhruba 450 ton kalov pochádzajúcich z čističiek Severoslovenských vodárni a kanalizácií nikto z obce neodváža. Podľa obyvateľov súkromná firma Eurokapitál tým, že podala podnet na preskúmanie zákonnosti postupu Krajského inšpektorátu životného prostredia v Žiline, naťahuje čas.
„Predmetnú udalosť riešime ako mimoriadne zhoršenie vôd podľa ustanovení príslušných zákonov,“ povedala v uplynulých dňoch na margo navážky kalov Mariana Martinková, riaditeľka Slovenskej inšpekcie ŽP v Žiline. Vysvetlila, že uvedený kal je podľa ustanovení vodného zákona znečisťujúcou látkou. Ako povedala inšpekcia nariadila pôvodcovi tohto mimoriadneho zhoršenia vôd, teda spoločnosti Eurokapitál, zabezpečiť odvoz všetkého navezeného kalu a ďalšie nakladanie s ním zabezpečiť v súlade so všeobecnými právnymi predpismi v odpadovom hospodárstve. Stanovila termín do 19. februára. O realizácii odvozu mal pôvodca informovať inšpekciu denne. Zákon hovorí, že ak nedovoleným zaobchádzaním so znečisťujúcimi látkami dôjde k mimoriadnemu zhoršeniu vôd, pokuta sa môže vyšplhať až do výšky 165 000 eur.
Do spomínaného termínu zo spomínaného množstva kalov však nezmizlo obrazne povedané ani „kilo“. „Inšpekcia vykonala 22. februára kontrolu opatrení, zistili sme ich neplnenie. Vzhľadom k tomu, že v súčasnosti je podaný podnet zo strany Eurokapitálu na Krajskej prokuratúre v Žiline na preskúmanie zákonnosti postupu a opatrení SIŽP a IŽP Žilina vo veci mimoriadneho zhoršenia kvality vôd, nebudeme sa k veci viac vyjadrovať,“ povedala Martinková.
V Kysuckom Lieskovci sa obyvatelia rozhodli spísať petíciu proti skladovaniu odpadov a za ich bezodkladné odvezenie. Ako informoval predseda petičného výboru Milan Belan podpísalo ju približne 1200 ľudí. „Zapojili sa do nej aj obce Lodno, Povina, Ochodnica, účasť prejavili svojím podpisom dokonca ľudia zo Žiliny či Zázrivej,“ hovorí. Koncom uplynulého týždňa odovzdali petíciu starostke obce, dostať by ju mali ministerstvo ŽP, Inšpektorát ŽP v Žiline, Povodie Váhu, polícia, prokuratúra a ďalšie zainteresované orgány a organizácie. Podľa slov Belana okrem iného sa obyvatelia obávajú toho, že čoskoro by už nemohli pre znečistenú vodu využívať obecnú studňu.
V obci však nezorganizovali len petíciu. Miestni aktivisti chystajú demonštráciu za odvoz kalov a odpadu z jej územia. Kysucký Lieskovec totiž nehyzdia len kaly. Tiež zhruba 5-tisíc ton odpadu privezeného z drevárskej firmy.
Takto to vyzerá po daždi. FOTO: (AO)
Obec nehyzdia len kaly. Tiež zhruba 5-tisíc ton odpadu privezeného z drevárskej firmy. FOTO: (AO)
Ľudia sa obávajú znečistenia podzemných vôd. FOTO: (AO)
V obci sa konalo niekoľko protestných zhromaždení. FOTO: (AO)