KORŇA. V chráme na Živčákovej začnú po veľkonočných sviatkoch s prácami na oltárnej stene. „Páter Marko Ivan Rupník je pôvodom Slovinec, žije v Ríme a je svetoznámy výtvarník. V talianskej metropole vedie vysokú cirkevnú umeleckú školu, má tam svoj ateliér, v ktorom pracuje na mozaikách s inžiniermi, architektmi, výtvarníkmi z celého sveta,“ hovorí správca farnosti v Korni Ivan Mahrík. Jednu z mozaík dokončil minulú jeseň v kostole v Nitre na Klokočine. „Je to krásne dielo. Naša bude o niečo väčšia, pôjde asi o 170 štvorcových metrov. Jednotlivé časti si pripravuje vo svojom ateliéri, dohromady ich dáva na mieste. Tam potom prichádza s celou skupinou architektov a umelcov. Asi tretinu materiálu na našu mozaiku už z Ríma priviezli,“ informuje Mahrík.
Niektoré kamienky pozlatili
Dielo zhotovia z drobných prírodných materiálov. „Ide o malé kamienky, kúsky mramoru, skla, keramiky. Niektoré kamienky sú pozlátené takzvaným lístkovým zlatom. Ústredným motívom obrazu na oltárnej stene bude Panna Mária. Práce pátra Marka majú dušu. Keď človek vidí jeho obrazy prvýkrát, musí si kľaknúť, alebo sadnúť a rozjímať nad každým z nich,“ hovorí s dojatím Mahrík.
Chrám na Živčákovej, s ktorého výstavbou začali v júni 2009, vysvätili vlani 4. októbra. Postavili ho zo zbierok veriacich a milodarov. Splátkový kalendár hovorí, že treba ešte vyplatiť úver vo výške viac ako 500-tisíc eur.
Kapacita kostola s kaplnkou sv. Jozefa je zhruba 3000 ľudí. „Veriacim slúži aj v zime, návštevnosť však v týchto mesiacoch nie je veľká, s čím som však počítal,“ vraví. Čo sa týka tohtoročných prác čaká ich okrem iného aj odstránenie niektorých nedostatkov. Túto jar chcú vysadiť tiež okrasné stromy.
V chrámovej veži sú aj MY Kysucké noviny
Vlani inštalovali tri nové zvony. Pribudli k prvému, ktorý dostal meno Mária a váži 860 kíl. Všetky odlial akademický sochár Josef Tkadlec. Ako materiál použil zliatinu medi a cínu. Spomínané tri vážia 355, 220 a 150 kilogramov. Jeden daroval za diecézu nitriansky biskup Viliam Judák, na druhý prispela obec Korňa a sponzori. Tretí je darom majstra zvonára Josefa Tkadleca z Halenkova s rodinou. Zvonom dali mená: Božské Srdce Ježišovo, sv. Andrej Svorad a Beňadik a sv. Jozef. Súčasťou chrámovej veže je aj koruna a kríž. Korunu pozlátili 24-karátovým zlatom, do vnútra kríža umiestnili podpísané dekréty, týkajúce sa pútnického miesta a chrámu, ale aj noviny a iné dokumenty.
Nechýbajú medzi nimi ani MY Kysucké noviny. Na jar 2012 osadili pri chráme sochy svätého Cyrila a Metoda. Autorom je akademický sochár Martin Mikuláš s manželkou Barborou. Vyrobili ich z umelého pieskovca a ich výška je dva metre. Organ je klasický píšťalový. Je starší, no zachovalý, kúpili ho v Nemecku.
Na Slovensku tvoril Rupník mozaiky v Badíne a v Bratislave – Krasňanoch. Nedávno do tohto zoznamu pribudol aj farský kostol v Nitre na Klokočíne. FOTO: MIROSLAV LYKO, HOVORCA NITRIANSKEHO BISKUPSTVA
FOTO: MIROSLAV LYKO
FOTO: MIROSLAV LYKO
FOTO: MIROSLAV LYKO
FOTO: MIROSLAV LYKO
FOTO: MIROSLAV LYKO