nsku
"Sme radi, že môžeme v spolupráci s KIC mesta Čadca opäť priniesť do Domu kultúry Burzu krojov, kde si verejnosť môže zakúpiť alebo vymeniť originálne krojové súčiastky nie len z oblasti Kysúc, ale rovno z celého Slovenska," priblížil podujatie Štefan Belka, člen hudobno-tanečnej skupiny Kuk, ktorá akciu organizuje.
Na Burze krojov nájdete aj staré maľované stuhy... Autor: MÁRIA MAHÚTOVÁ
V súčasnosti sa opäť zvyšuje záujem o originálne ľudové kroje, nakoľko sa už úplne vytrácajú z našich bežných životov, no zároveň sa časti krojov stávajú módnym trendom či doplnkom šatníka. "Často sa stáva, že pozostalí spália alebo vyhodia nábytok či oblečenie - kroje po ich predkoch. Neskôr si rodiny uvedomia, že si chcú opäť zadovážiť originálny kroj ako symbol minulosti a hmotnú spomienku na ich predkov. Preto sme sa rozhodli pripraviť pre verejnosť podujatie, kde si môžu opäť nájsť krojové súčiastky, ktoré im chýbajú a skompletizovať si kroj," spresnil filozofiu Burzy krojov Š. Belka.
...či kroje z celého Slovenska. Autor: MÁRIA MAHÚTOVÁ
Renesancia krojov na Slovensku
Nie nadarmo sa hovorí, čo vŕšok prejdeš, to iný kroj nájdeš. Hmotné bohatstvo Slovenska je ukryté práve v originálne ručne vyšívaných krojových súčiastkach, ktoré boli špecifické pre slovenské dediny. Práve rozmanitosť slovenských krojov má pre zberateľov často nevyčísliteľnú hodnotu. Poslednú burzu krojov v Čadci, ktorá sa konala v novembri 2015, preto navštívili aj zberatelia krojov z okolia Rožňavy, Nitry, Brezna, Martina a Tekova.
Malá ochutnávka z nášho regiónu - rukávce a lajblik z Rakovej. Autor: MÁRIA MAHÚTOVÁ
Verejná beseda s Paľom Kužmom
Okrem Burzy krojov vás v sobotu čaká bohatý folklórny program. V estrádnej sále Domu kultúry Čadca sa v rámci burzy krojov bude o 18:00 hod. konať aj verejná beseda so známou osobnosťou Kysúc - Paľom Kužmom, vedúcim detského folklórneho súboru Kelčovan. Spolu s poprednou slovenskou etnologičkou Janou Ambrózovou budú diskutovať na tému hudobno-tanečnej tradície Kysúc. Návštevníci sa môžu tešiť nielen na nové vedomosti o minulosti Kysúc, ale aj na ukážky hry na starých hudobných nástrojoch.
Školy tanca
Po besede sa môžete tešiť na školy tanca pod vedením choreografa Vlada Michalka. Spoločne sa budeme učiť tanečné motívy z obcí Turzovka (čardáš), Kokava nad RImavicou (šuchon) a cigánske tance podľa Kopýtka z osady Poštárka z Bardejova.
V novembrovom Dome tanca sa minulý rok predviedlo viac ako 100 účastníkov. Autor: MÁRIA MAHÚTOVÁ
Program sobotňajšieho popoludnia v DK Čadca:
16:00 - Burza krojov
18:00 - verejná diskusia s Palom Kužmom na tému Kysucké hudobno-tanečné zaujímavosti
19:00 - školy tanca
Folklórne popoludnie je vhodné pre všetky vekové kategórie, preto neváhajte a zavítajte v sobotu 19. marca do Domu kultúry v Čadci.