Kozmonaut Cernan dnes oslavuje

Každý rok v marci zasiela Vysoká nad Kysucou blahoprajný telegram kozmonautovi E. A. Cernanovi. Dôvodom sú jeho narodeniny. Obyvatelia obce, z ktorej pochádzali jeho starí rodičia, na „rodáka“ nezabúdajú.

Cernan vo vesmíre nalietal celkom 23 dní, 14 hodín a 16 minút. Je jedným z najznámejších kozmických veteránov, jedným z troch astronautov, ktorí dostali príležitosť letieť k Mesiacu dvakrát a je zatiaľ posledným pozemšťanom, ktorý stál na mesačnom povrchuCernan vo vesmíre nalietal celkom 23 dní, 14 hodín a 16 minút. Je jedným z najznámejších kozmických veteránov, jedným z troch astronautov, ktorí dostali príležitosť letieť k Mesiacu dvakrát a je zatiaľ posledným pozemšťanom, ktorý stál na mesačnom povrchu (Zdroj: MOONPANS. COM)

Kozmonaut Eugen Andrew Cernan oslávi dnes 82 rokov. Je jedným z najznámejších kozmických veteránov. Patrí medzi troch astronautov, ktorí dostali príležitosť letieť k Mesiacu dvakrát. Zatiaľ je posledným pozemšťanom, ktorý stál na mesačnom povrchu. Rovnako, ako po iné roky, aj tento zaslala rok obec kozmonautovi s kysuckými koreňmi blahoprajný telegram k jeho 82. narodeninám.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na námestí pribudli štyri zaujímavé diela

„Keď oslavoval osemdesiatku, boli sme veľmi milo prekvapení, že nám napísal,“ hovorí starosta Vysokej nad Kysucou Anton Varecha. Vlani v rámci medzinárodného projektu, nazvaného Od drotára po astronauta E. A. Cernana, uskutočnili v obci sochárske sympózium. Jeho výsledkom sú štyri kamenné diela a upravená zvyšná časť parku na námestí v ústredí obce. Sochár zo Žiliny Jaroslav Gaňa vytvoril dielo Signály z orbitu, Bronisław Mieszczak z Poľska Let do kozmu, jeho poľský kolega Tadeusz Ścieszka je autorom diela Zem a Merkúr a Čadčan Jozef Mundier vytvoril Splnený sen. Podľa slov starostu sa v týchto dielach spája všetko, čoho majú vo Vysokej nad Kysucou dostatok – kameňa na poliach, drotárskej histórie i túžby či húževnatosti dosiahnuť aj tie najnemožnejšie ciele. „Naša obec sa v rámci svojej 400-ročnej histórie môže pýšiť celým radom významných rodákov. Bez akéhokoľvek zveličovania možno povedať, že tým najznámejším je práve americký astronaut Cernan. Jeho životné cesty sú inšpiráciou pre mnohých chlapcov a dievčatá,“ konštatuje.

SkryťVypnúť reklamu

Do vlaňajšieho projektu sa zapojili aj deti z miestnej základnej školy. Tie pod dozorom skúsených umelcov pomáhali pri tvorbe krásnych umeleckých diel z lipového dreva.

„Vznikli dve – Vesmírne hniezda a Mesačná krajina, ktoré teraz možno obdivovať v interiéri nášho obecného úradu,“ povedal starosta. Revitalizáciou časti centra obce a umiestnením kamenných skulptúr sa im podľa jeho slov podarilo vytvoriť nielen materiálne, ale aj kultúrne hodnoty, ktoré nadväzujú na drotársku tradíciu predkov.

Starí rodičia boli medzi vysťahovalcami

Kozmonaut navštívil našu krajinu v rokoch 1974, 1994, 2004 a k svojej vlasti, ako Slovensko sám nazýva, má veľmi vrelý vzťah. Narodil sa 14. marca 1934 v Bellwoode, v americkom štáte Illinois, jeho starí rodičia – Štefan a Anna Čerňanovci však pochádzali z Vysokej nad Kysucou. Od roku 1900 do 1923 sa vysťahovalo zo Slovenska okolo 2,5 milióna ľudí, najviac práve zo severného. Takáto neutešená situácia na konci 19. a začiatkom 20. storočia zastihla i snúbencov Štefana Čerňana a Annu Lučanovú, ktorí sa rozhodli hľadať budúcnosť v USA. V roku 1900 sa usadili v Chicagu. Štefan začal pracovať v kameňolome. V roku 1904 sa im narodil syn Andrew George. Práca v kameňolome spôsobila Štefanovi problémy s pľúcami, a tak sa v roku 1930 usadil v štáte Wisconsin, kde si zriadil dobytkársku farmu. Syn vyrástol na tejto farme, v roku 1925 sa oženil s Rozáliou Cihlářovou, ktorá bola pôvodne Češka z Bechyně pri Tábore. V roku 1929 sa im narodila dcéra Dolores a 14. marca 1934 syn Eugen Andrew. Starí rodičia Cihlářovci zomreli v roku 1935.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi štátmi sa začala vesmírna vojna

V 60. rokoch minulého storočia najvyšší politickí predstavitelia ZSSR Nikita Chruščov a prezident USA John Fitzgerald Kennedy rozpútali priam vesmírnu vojnu. Krajiny rozdelené na socialistický a kapitalistický tábor sa predbiehali, kto je lepší. Najväčšia nervozita nastala 12. apríla 1961, keď sovieti vypustili do vesmíru prvého človeka vo Vostoku 1 -Jurija Gagarina, pričom let trval 108 minút.

V tom istom roku (1961) s Vostokom 2 zožali ďalší úspech. German Titov urobil 17 obletov okolo Zeme. To spôsobilo, že kongres USA poskytol obrovské sumy na vesmírne projekty.

Američania začali s obletmi Zeme s loďami Mercury. V septembri 1961 najskôr s figurínou astronauta a neskôr so šimpanzom Enosom. Prvý americký človek, ktorý absolvoval orbitálny let na obežnej dráhe okolo Zeme, bol v roku 1962 John Glen. V roku 1965 začali lety lodí Gemini, pričom išlo už o dvojmiestne lode. Let sa uskutočnil 3. júna 1966, jeho účastníkom bol i E. A. Cernan.

SkryťVypnúť reklamu

Trojdňová misia mala okrem iného dve základné úlohy – jeho výstup do voľného vesmírneho priestoru a spojenie sa s cieľovým telesom, družicou ATDA. Bolo to vlastne po prvýkrát, čo človek prerušil pevné spojenie s loďou a vstúpil do vesmírneho priestoru pripútaný lanami a hadicami, cez ktoré dostával kyslík. Letov Gemini bolo celkom 12.

Po ukončení programu začal najdrahší projekt Apollo s trojmiestnymi loďami. Cernan absolvoval let Apollo 10 v roku 1969 – trval 8 dní. Posádka mala podľa pôvodného plánu pristáť na Mesiaci, od čoho však upustili, pretože nebol vyskúšaný pristávací manéver. O mesiac s Apollom 11 (20. júla 1969) pristála posádka v zložení: Colins, Aldrin, Amstrong na Mesiaci.

Posledný odtlačok nohy zanechal Cernan

Apollo 17, posádku ktorého tvorili Roland Evans, Harison Schmitt a kde bol Cernan veliteľom lode, pristálo na Mesiaci 11. decembra 1972. Môžeme s istotou povedať, že posledný odtlačok človeka na Mesiaci je práve odtlačok Cernanovej nohy. Vesmírna loď Apollo 17 sa s posádkou vrátila a pristála na Zemi 19. decembra 1972. Tento najrozsiahlejší a najdrahší projekt skončil pre nedostatok financií. Neskôr sa realizovali rôzne spoločné projekty Skylab a Apollo – Sajuz, na príprave ktorých sa zúčastňoval aj Cernan. Bol to však len slabý odvar projektu Apollo.

Nezabudol na rodisko predkov

Kozmonaut navštívil Československo ešte v septembri 1974. Vtedy prvýkrát zavítal do Vysokej nad Kysucou – rodiska svojich predkov. Aj keď bol vtedy tvrdý socialistický režim, dostalo sa mu tam veľkého uznania, i keď v masmédiách sa hovorilo úplne niečo iné.

„Mnohokrát to vyznievalo, ako keby predstavitelia tejto obce spravili z neho nepriateľa štátu. Môžem však potvrdiť, že to bolo naozaj dôstojné prijatie zo strany všetkých obyvateľov, pretože som bol toho svedkom.

Druhýkrát navštívil obec 28. septembra 1994, kedy som bol opäť pri tom. Teraz som ho už vítal osobne ako predstaviteľ obce,“ povedal Ladislav Kubačák z Vysokej nad Kysucou. Na počesť Cernana tam vytvorili pamätnú izbu, ktorú osobne otváral za účasti svojej sestry Dolores a dcéry Tracy. Podľa neho pomenovali tiež miestnu základnú školu. Tam sa vtedy astronaut doviezol nie v limuzíne, ale na konskom záprahu. Chcel si pripomenúť detstvo na farme starého otca.

Tretíkrát prišiel na Slovensko v septembri 2004. Zúčastnil sa na vernisáži výstavy v priestoroch Bratislavského hradu – Človek na Mesiaci, ktorú pripravilo Slovenské národné múzeum a Veľvyslanectvo USA na Slovensku. Pri tejto príležitosti mu udelili i čestný doktorát Technickej univerzity v Bratislave.

Bol mimoriadne úspešný kozmonaut

Cernan vo vesmíre nalietal celkom 23 dní, 14 hodín a 16 minút. Je jedným z najznámejších kozmických veteránov, jedným z troch astronautov, ktorí dostali príležitosť letieť k Mesiacu dvakrát a je zatiaľ posledným pozemšťanom, ktorý stál na mesačnom povrchu. Jeho menom nazvali aj planétku č. 12790.

cernan_450.jpg

V Kultúrnom dome v Čadci stojí drôtovaná plastika, ktorá je výtvorom umeleckého drotára Ladislava Jurovatého (vpravo) a výtvarníčky Martiny Piatkovej (vľavo). FOTO: (AR)
cernan-1_450.jpg

FOTO:MOONPANS. COM

p1080492_450_r6064.jpg

Tadeus Scieszka – Zem a Merkúr. FOTO: ARCHÍV OBCE VYSOKÁ

p1080496_450_r608.jpg

Jozef Mundier – Splnený sen. FOTO: ARCHÍV OBCE VYSOKÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 655
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 370
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 4 480
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 185
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 608
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 221
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 197
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 1 889
  1. Patrik Benčík: Denník advokáta: 6x rozvod manželstva sui generis (svojho druhu)
  2. Ján Karas: Keď sa kloníme nízko: Mlčanie, ktoré súhlasí so zradou vlastného vedomia
  3. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  4. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode.
  5. Martin Turčan: Krajina padajúceho mosta, kde skapal pes
  6. Štefan Šturdzík: Hranol,semafor a F1.
  7. Marek Tocimák: Chytrá Láska
  8. Viktor Pamula: Postavme radšej sochy generálom Viestovi a Golianovi
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 874
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 117
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 006
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 229
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 757
  6. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 936
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 703
  8. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 6 671
  1. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  2. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  3. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  4. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  5. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  6. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  7. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  8. Tupou Ceruzou: Pandemická
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Tánička Altusová a Vladko Suchanič spoločne s moderátormi markizáckeho Telerána Simonou Ondrušovou a Marekom Polomským.

Majú radi hory, nahrávajú podcasty o nich a nedávno boli o svojej turistickej a moderátorskej vášni rozprávať aj v markizáckom Teleráne.


Radôstku čaká dôležitý zápas.

Kľúčový je zápas s Rosinou.


Medzinárodný deň detí je tu a s ním prichádza deň plný smiechu, hier a milých prekvapení. Pripravili sme pre vás prehľad zaujímavých podujatí a tipy na darčeky, ktoré zaručene potešia malých oslávencov.


Zničený bicykel, ťažké zranenia. To je výsledok stretu s motorkárom.

Zranený muž skončil v nemocnici.


  1. Patrik Benčík: Denník advokáta: 6x rozvod manželstva sui generis (svojho druhu)
  2. Ján Karas: Keď sa kloníme nízko: Mlčanie, ktoré súhlasí so zradou vlastného vedomia
  3. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  4. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode.
  5. Martin Turčan: Krajina padajúceho mosta, kde skapal pes
  6. Štefan Šturdzík: Hranol,semafor a F1.
  7. Marek Tocimák: Chytrá Láska
  8. Viktor Pamula: Postavme radšej sochy generálom Viestovi a Golianovi
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 874
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 117
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 006
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 229
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 757
  6. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 936
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 703
  8. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 6 671
  1. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  2. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  3. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  4. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  5. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  6. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  7. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  8. Tupou Ceruzou: Pandemická

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu