Štatistika požiarovosti za posledných desať rokov hovorí jasnou rečou. Jar a oheň sú úzko späté. Vlani bolo v tomto regióne 39 požiarov, ktoré vznikli pri spomínanom vypaľovaní trávy, zakladaní ohňov či spaľovaní suchých porastov, zvyškov drevnej hmoty a odpadu. Spôsobili škodu za 11 525 eur.
„Vznik požiarov zvyšujú v tomto období klimatické faktory, ako sucho, teplo, vietor, ale aj stav vegetácie a aktivity človeka. Dôrazne upozorňujeme na prísny zákaz vypaľovania trávy, kríkov a stromov, spaľovanie horľavých látok na voľnom priestranstve, zakladanie ohňov v priestoroch a miestach, kde by mohlo dôjsť k rozšíreniu ohňa," informuje Roman Jakubík z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Čadci (OR HaZZ).
Právnické a podnikajúce fyzické osoby musia mať od hasičov písomný súhlas na spaľovanie horľavých látok na voľnom priestranstve. Pri porušení zákona im môžu podľa slov Jakubíka uložiť pokutu do výšky 16 596 eur. Za priestupok na úseku ochrany pred požiarmi hrozí aj fyzickým osobám pokuta 331 eur.
Hasiči upozorňujú vlastníkov lesnej a poľnohospodárskej pôdy na dodržiavanie predpisov. „Čo sa týka turisticky navštevovaných oblastí, je možné oheň zakladať len na miestach vyhradených a prispôsobených tomuto účelu. Pri odchode treba dbať na úplné uhasenie ohniska a vyčistenie jeho priestoru. Zvýšenú pozornosť si vyžadujú aj pobyt a hry detí v prírode a dodržiavanie vyznačených zákazov, hovorí Jakubík.
Požiare spôsobujú veľké materiálne, ekologické škody, ujmu na zdraví a straty na životoch. V prípade nepriaznivej požiarno-bezpečnostnej situácie budú hasiči na celom území SR vo zvýšenej miere robiť protipožiarne kontroly dodržiavania platných právnych predpisov. V prípade zistenia ich porušenia vyvodia prísne postihy. Príslušníci OR HaZZ v Čadci budú tiež spoločne s príslušnými orgánmi štátnej správy vykonávať hliadkovaciu a kontrolnú činnosť. V tejto súvislosti pripomínajú všeobecnú povinnosť ohlásiť každý vzniknutý požiar na telefónnom čísle 150 alebo 112.