Kysučanka Vlasta Mudríková má za sebou ďalšie jedinečné koncertovanie v Rusku. Už jej predchádzajúce vystúpenia v tejto krajine zanechali úžasnú odozvu. Jej interpretácia natoľko zaujala prezidenta festivalu Otvorená Európa Igora Čerkasova, že dostala ďalšie pozvanie a možnosť účinkovať na festivale slovanskej kultúry v Moskve.
„Moskva mi je asi osudná, v máji tam odlietam znova. V týchto dňoch sa rokuje aj o ďalšej akcii v Rusku a to 6. Majstrovstvách sveta umelcov vo futbale, kde MUFUZA ( mužstvo futbalových zázrakov) bude mať svoje zastúpenie, a ja budem mať tú česť vystúpiť v programe,“ prezrádza.
Posledné dni teda prežila v plnom hudobnom nasadení v Moskve a Tule. Za účasti slovenského veľvyslanca v Moskve Petra Priputena, prezidenta Spoločnosti priateľstva so Slovenskom Igora Čerkasova, riaditeľa Slovenského inštitútu Jána Šmihulu, kurátorky výstavy Oľgy Doktorovej, riaditeľky Štátnej vedeckej knižnice Oľgy Laukovej a množstva významných hostí vystúpila na otvorení výstavy dokumentujúcej zvyky a tradície Veľkej noci.
„Moja ďalšia „koncertná zastávka“ bola vo vedeckej knižnici N. A. Nekrasova. Nasledovala Tula, kde moje vystúpenie nadchlo množstvo študentov diplomacie z Tulskej univerzity a zaznamenala ho aj miestna televízia,“ spomína. Ako vraví, je hrdá, že náš folklór očaril a zarezonoval v tejto krajine a dostalo sa mu tam veľkého uznania. „Som šťastná, že v podobe ďalších takýchto vystúpení môžem šíriť dobré meno Slovenska,“ teší sa.
Prekvapená bola z toho, že v Rusku prišlo na koncerty nielen veľa miestnych, tiež množstvo Slovákov a Čechov. „Nesmierne ma potešili aj návštevníci, ktorí si ma pamätali už z minulého roka a prišli ma podporiť. Teším sa, že sa môj fanklub rozrastá aj v tejto krajine. Okrem krásnych zážitkov som si odtiaľ odniesla darček v podobe knihy, ktorú mi venovala ruská spisovateľka, ktorej som padla do oka už minulý rok,“ vraví.
Voľný čas venovala aj potulkám v Tule, ktorá je známa výrobou samovarov a tulských perníkov. „Z historických pamiatok je obdivuhodný tulský Kremeľ, za zmienku stoja múzea samovarov a harmoniky. Podarilo sa mi zachytiť tiež nádhernú výstavu handrových bábik, ktoré mali zaujímavú techniku viazania - bez použitia ihly a šitia. Oslovila ma ich pestrosť, zaujalo to, že charakterizovali rôzne symboly a dokumentovali život človeka od jeho narodenia,“ spomína na dojmy z ruského mesta.
V týchto dňoch sa pripravuje na ďalšie vystúpenia, tiež krst nového cédečka. Silu do ďalšej tvorivej práce jej dodáva množstvo priaznivcov a fanúšikov, ktorí jej prejavujú podporu na FB či v listoch. Veľmi ju napríklad potešil aj ten od istého známeho a uznávaného slovenského profesora z Bratislavy, v ktorom okrem iného píše: „Asi na začiatku jesene 2015 som si náhodou vypočul niekoľko vašich piesní na internete. Priznám sa, že ma chytili. Máte úprimnú radosť zo života a viete sa o ňu aj podeliť. Získavate si srdcia ľudí ako čarovný magnet. Je to celkom výnimočné a zriedkavé...“ Nuž takéto slová vedia potešiť najmä toho, kto sám dokáže pohladiť srdce a dušu iného človeka.
Koncert v Rusku bol mimoriadne úspešný. FOTO: ARCHÍV VLASTY MUDRÍKOVEJ
Vpravo prezident Spoločnosti priateľstva so Slovenskom Igor Čerkasov, ktorý pozval kysuckú heligonkárku v máji na ďalšie vystúpenie. FOTO: ARCHÍV VLASTY MUDRÍKOVEJ
Z Ruska si priniesla veľa pekných zážitkov. FOTO: ARCHÍV VLASTY MUDRÍKOVEJ
Fanúšikov bolo neúrekom. FOTO: ARCHÍV VLASTY MUDRÍKOVEJ
V múzeu handrových bábik. FOTO: ARCHÍV VLASTY MUDRÍKOVEJ
Vľavo slovenský veľvyslanec v Moskve Peter Priputen, vpravo
riaditeľ Slovenského inštitútu v Moskve Ján Šmihula.FOTO: ARCHÍV VLASTY MUDRÍKOVEJ