ČADCA. Hasiči vyhlásili v okresoch Čadca a Kysucké Nové Mesto až do odvolania zvýšené nebezpečenstvo vzniku požiarov. „Fyzickým osobám sa na lesných pozemkoch a v ich ochrannom pásme zakazuje najmä fajčiť, odhadzovať horiace alebo tlejúce predmety. Tiež používať otvorený plameň. Zakazuje sa vypaľovať porasty bylín, kríkov, stromov. Okrem toho aj spaľovať horľavé látky na lesných pozemkoch, kde hrozí zvýšené nebezpečenstvo,“ informuje Stanislav Zdařil, riaditeľ Hasičského a záchranného zboru v Čadci.
V tomto čase je každý povinný dodržiavať zásady protipožiarnej bezpečnosti. Podľa slov riaditeľa vlastníci, správcovia alebo užívatelia lesných pozemkov sú podľa zákona povinní zabezpečovať v lesoch a v ich ochrannom pásme hliadkovaciu činnosť. „Musia umiestniť potrebné množstvo protipožiarneho náradia na určenom mieste v závislosti od lesnej plochy. Okrem toho udržiavať prejazdové cesty, zvážnice a zdroje vody v stave, ktoré umožnia bezproblémový príjazd a zásah hasičských jednotiek,“ hovorí riaditeľ. Vysvetľuje, že je dôležité prijímať osobitné opatrenia pre miesta postihnuté kalamitou. Znamená to zamerať sa na urýchlené odstraňovanie dreva a ďalšieho horľavého odpadu z blízkosti objektov, vytvárať rozčleňovacie pásy na zabránenie šírenia požiaru. Tiež prednostne zabezpečiť prejazdnosť lesných ciest a zvážnic pre hasičskú techniku.
„Je potrebné vybaviť prenosnými hasiacimi prístrojmi pracovné stroje, napríklad lesné kolesové traktory, harvestory a iné vozidlá, ktoré sa používajú na spracovanie dreva a zvyškov po ťažbe. Týmto pracovným strojom by nemal chýbať účinný zachytávač iskier,“ dodáva. V prvom štvrťroku bolo na Kysuciach celkom 56 požiarov. Viaceré spôsobila práve ľudská nedbanlivosť.