Piatok, 22. február, 2019 | Meniny má Etela

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

V Zákopčí odumierajú lesy, ide vraj o ekologickú katastrofu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

Ľudské zásahy a naivita že niečo zlepšia

Dávno je známe že keby stromy nechajú porúbané na mieste zhiť, vytvorí sa nový ekosystém. Pôda bude spevnená vegetáciou a kmeňmi samotnými, vlhkosť sa bude držať v zemi. Vyrastie generácia stromov ktoré lykožrút nemá v jedálníčku a vytvorý sa životný priestor pre nespočet živočíšnych druhov.
Čas...ca 30 rokov. Tie ale samozrejme nikto nepočká. Farma na drevo musí sypať kubíky biomasy kým súdruh Fico dotuje klčovanie.
A tak je nielen básnická otázka, “keď nikomu nejde o les ako biotop, od kiaľ sa berie arogancia očakávať že sa tento biotop sám bude vedieť brániť škodcom”?
Monokultúrne zalesnenie, vybetónované korytá riek, potravinové reťazce nasekané na drobno a my sa divíme? Vážne?? A čomu?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Najhoršie pre lesy (ekosystém, klímu):

Otepľovanie = lykožrút + iný škodcovia

Vyvážanie sa na CO2 samochodoch + sajrajt z továrni = kyslé dažde

Odkedy nastúpila industralizácia, masová výstavba továrni odvtedy padajú kyslé dažde a lesy - stromy, zvieratá, ľudia dostávajú rakoviny.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Áno notár. Tak ten ma určite prehľad o lesnictve. :-D
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Horár, autocorrect na iPhone...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Je to ťažké! Tak, ako nepresvedčíte poľnohodpodára, že bez postreku bude mať zdravšiu úrodu, pretože on potrebuje predať, tak lesníka nepresvedčíte, že les treba na samoobnovu. Skrátka, ich ani tak nezaujíma zdravie lesa, ich zujíma produktivita!!!!
Možno by bolo dobré zrátať, koľko by stálo zastavenie ťažby dreva a lebo prestávka v "pestovaní" lesa.
To, že lesníci šíria lykožrúta je asi istotne blbosť. Avšak to, že za bakšiš nechajú vyťažiť aj poskedný strom (na štiepku, napr.) je omnoho pravdepodobnejšie...
A ešte k starostlivosti o les z hľadiska nás, obyčajných. ˇAno, po vysvetlení by sme prijali aj poškodený les, a sledovali so záujmom, ako sa samoobnovuje. Čo však znášame veľmi ťažko je ten "bordel" a mesačná krajina po našich pestovateľoch lesa! (Nech mi nikto nepovie, že za nádoby od oleja, jamy s odpadkoami v lepšom prípade ledabolo zahrnuté, a rozryté cesty sú výsledkom hubárov!!!)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Hlavne lykožrút je argument..

...ktorý zrazu dovoľuje aj ťažbu v lokalitách kde to zákon inak nedovoľuje. Zákaz vývozu dreva z chránených oblastí by poriešil viac. Ale prasa pri koryte nezaujíma spúšť okolo seba. Chce sa nažrať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Historia sa opakuje

Pred 50 rokmi imperialisticka mandalinka zemiakova, dnes lykozrut.
Preco si to vlastne vzdy zliznu chrobaky?
Nuz ale vyklcujeme posledny strom, zbavime sa lykozruta a mozeme sa chystat na sarance.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"a osladené dospelé smrekové porasty mu už nedokážu odolávať"

Tak nech prestanu tie stromy sladit, nebudu tak chrobakom chutit !
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

PR pre Lesy SR aby mohli zase bezhlavo ťažiť ako na zvyšku Slovenska?

Tak ako zničili naše národne parky? Nizke Tatry, Vysoké Tatry, Orava, Východne lesy. Všetko sa ťaží ešte 15 rokov po veternej kalamite a štátne LESY SR pod SMERom a SNS majú rekordné obraty z ťažby naších lesov. Na naších cestách vidieť každý deň stovky kamiónov s drevom.

Pritom ak sa pozrieme na doliny kde boli stromy ponechané na prírodu aj s lykožrútom a dochádza k samostnanej obnove a vidíme omnoho krajšie, pestrejšie a zdravšie lesy. Treba si uvedomiť, že aj mŕtve drevo je súčasťou lesa, to nieje niečo čo sa musí ťažit, tie stromy tam majú svoju funkciu pre ekosystém. Len tak by sa nedalo dobre na tom zarobiť! Už naozaj treba prestať

Hanba lesníkom! Hanba tejto vláde
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ten článok má fakt dikciu ako by to bolo PR na bezhlavé rúbanie a ,následné spracovanie´ stromov. Samozrejme ked´už tak všetkých.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nuž milí lesníci

Teraz treba rúbať , ničiť , devastovať v mene nových stromov ktoré vysadíte a budú to zas smreky ktoré rovnako zožerie lykožrút však.
No ale nechajte tie stromy tak. Oni časom padnú, medzi nimi vyrastie prirodzená osádka stromov ktoré budú odolnejšie. Zabráni sa povodniam a les bude o pár desaťročí ukážkový.
No ale to by som chcel od nenažrancov a devastátorov veľa.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

Slovenskí lesníci museli byť na svete ešte dávno pred civilizáciou. Inak by sa nemohlo stať, že by doteraz tie lesy prežili nájazdy lykožrútov. :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To je známe, že lesníci musia tu sprostú prirodu poučiť ako má rásť. Pred lesníkmi tu bola púšť, až prvý lesník vymyslel les
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Uz sa da len rubat"...a clenovi mafianskej organizacie Smer socialisticka demencia sudruhovi Zigovi zasvietilii prasacie ocka a zacal krochtat a mlaskat...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Také to slovenské "rež a rúbaj" :-))))

Českí vedci a ochranári zverejnili výsledky výskumov v Národnom parku Šumava. Smrekové lesy napadnuté lykožrútom sa dokážu spamätať aj bez zásahov človeka. Dokonca rýchlejšie a lepšie.

https://dennikn.sk/296598/kto-...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

velka_hlava_predsedu

Toto slovenský lesník čítať nebude. Lebo ho v škole "ináč" učili.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Neurážajme slovenských lesníkov,

cely problém sa môže ukrývať len v politických nomináciách na riadiace funkcie aj v štátnych lesoch, kde úžasný manažement dosadí NAŠICH ľudí kde treba.

A ktorý z nich bude cikať proti vetru pri plánovaní ťažby, keď má teplé miestečko??
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

velka_hlava_predsedu

Úplne s Vami nesúhlasím.
https://dennikn.sk/1215705/o-l...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Motas dokopy hospodarske lesy a prales. Ak chces mat vsade prales, tak daj navrh ako nahradit v hospodarstve drevo, nech sa zasmejeme.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Už ste čítali?