Streda, 8. apríl, 2020 | Meniny má Albert

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Hydrológ Michal Kravčík: Ak sa nespamätáme, budúcnosť bude hrozivá (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Hodnoť

Toto sú fakt "zaujímavosti",

doba postfaktuálna... Pán Kravčík by namiesto nekonečného vypisovania svojich "naratívov" mohol raz podložiť svoje tvrdenia matematickým modelom. Ale keď potom by mu to nevyšlo...
 

 

pravdu ma ale v tom ze Slovensko naozaj caka hroziva buducnsot.
 

možno aj celý svet, lenže

takíto mudrlanti (nemyslel som na tvoj nick :-)) nás pre ňou neochránia.

Ľudstvo sa musí sústrediť na to, na čo naozaj treba a nevybíjať sa tam, kde buď ide o treťoradý problém alebo sa nedá nič robiť. Práve takíto Kravčíkovia (Lukáčovia a ďalší) nás smerujú k nesprávnym veciam na úkor tých dôležitých.
 

no hoď

sem zopár tých dôležitých vecí, nech som v obraze.
 

 

No tak napríklad ešte pred 100 rokmi nás bolo na Zemi okolo dvoch miliárd a teraz nás je už takmer osem. Bude to znieť cynicky, ale toto je pravdepodobne ten najdôležitejší problém, ktorý treba riešiť.
 

 

Ako chceš riešiť tento problém?

Neútočím. Pýtam sa.
 

hm

tento problem sa neda riesit, lebo kazde nabozenstvo ludom hovori, ze sa maju mnozit v co najväcsom mnozstve ...
 

 

Na to keby som mal jasnú odpoveď ... ale mám minimálne silnú obavu, že keď ho nevyriešime my, vyrieši ho príroda skôr či neskôr za nás.

Možno by stálo za to napríklad zamyslieť sa nad tým, či rôzne typy "pomoci" rozvojovým krajinám skutočne pomáhajú. Napríklad ak je v danej lokalite bežné mať 5-10 detí, tak je rozumné posielať im lieky na znižovanie detskej mortality?

Ale za také myšlienky ma tu samozrejme mnohí ukameňujú ...
 

 

V danej lokalite je bezne mat 5-10 deti preto, lebo to zvysuje sancu prezit rodine. Aj u nas na vidieku bolo bezne pred niekolkymi desiatkami rokov mat tolko deti. Moji rodicia boli z takto pocetnych rodin. Moji rodicia a ich surodenci ale uz mali max 5 deti. Moja generacia max 3.

Skavlitni zivot a vzdelanie v danych lokaitach a porodnost rapidne klesne.
 

 

Tak napriklad pred globalnou klimatickou zmenou by nas mohli zachranit umele hradzky na potokoch, har - har - har!!
 

Uvědom si jedno

I ta největší řeka se skládá z maličkých kapek vody. Jen je jich moc. A pokud jde o hrázky, máš z toho srandu, ale pomůže už to, že voda nehučí z lesů jako tobogánem, ale rozloží se v čase. Voda má potom čas vsáknout a v klidu se vypařovat a ochlazovat tím svoje okolí. Anebo naopak zabraňuje silnému ochlazení. Na Sahaře vody moc není, proto tam jdeš přes den zkapat a vnoci mrzneš. Další dobrý nápad je svádění dešťové vody na pozemek domu a ne do kanalizace. Ještě kdyby se v městech vysazovaly stromy vrhající stín na dlažbu či dokonce na asfalt, vydatný zdroj sálavého tepla a tedy dalšímu vysušování okolí. a tak by se dalo pokračovat. Osobně si myslím, že v synergii těchto mála opatření je větší síla, než v megainvesticích do jednoho z těchto opatření zvlášť.
 

 

Súhlas.
 

 

Voči tomuto niet námietok.
A nie je to ani nejaká preborná novinka. Mnoho ľudí to už dávno - bez lukratívnej propagandy - tak má.

Ale, spovedaný funkcionár (ktorý permanentne vraví dokola to isté - čo vie každý, už roky), má talent aj na mnohé iné.
Uvádzam napríklad architektonické riešenie - podľa autorského návrhu pána Kravčíka - pre Bratislavu, hlavné mesto:
http://blog.sme.sk/blog/12662/...
či
http://blog.sme.sk/blog/12662/...

Dosiaľ jeho talent nik neocenil. Dokonca, aj Progresívci - ním asi pohrdli.

P.S.
Všetko čo uvádzam sú FAKTy.
 

nielen vsakovanie vody

pomalé vsakovanie vody do spodných vrstiev hornín doplňa spodné zásoby vôd, a pomáha to aj proti odplavovaniu cennej lesnej pôdy potokmi a riekami do dolných tokov riek a morí, korytá riek, brehy sa nezanášajú pôdou a blatom + ďalší bonus je že zachytená voda na hornom toku v lesoch pomáha podporovať rast vegetácie pri a v okolí hrádzok, tráva stromy kríky atd, tvoria sa ekosystémy bohatšie na život
 

 

Vieš čo, poradím Ti, skús mi každú minútu poslať na účet 10 centov (alebo stačí len 1). Ty o nič neprídeš, veď vpre teba to sú len dáke drobné, skoro nič a my, ktorý si vážime aj "malé" sumy, sa potešíme. Za mesiac by to (za 1 cent) hodilo nejakých 432 €.

Alebo si aspoň skús o tom vsakovaní vody niečo pozrieť, video od 7:50 alebo 11:40.
Keby sme neničili pôdu a krajinu, neboli by treba žiadne hrádzky:
https://youtu.be/GTyJHt8H3Ag
 

 

Nejde len o hradzky. Ide o celkove zavodnenia/zvlhcenie krajiny. Je rozdiel, ak sa klimaticka zmena deje v suchej krajine bez stromov a vodnych ploch, kde sa 70 % slnecnej energie zmeni na citelne teplo alebo vo vlhkej, zalesnenej a zavodnenej krajine kde sa az 80% slnecnej energie spotrebuje na odpar vody a ten zvysok na ohriatie. Preto je aj rozdiel v priemernej teplote medzi "suchym" mestom a vlhkejsou krajinou az 4 °C, ak si dobre pamatam. Myslim, ze to co hovori Kravcik ma svoju logiku.
 

 

No daj teda tie dôležité veci. Zadržiavanie vody v krajine k nim podľa teba nepatrí? Že sú mestá celé vyasfaltované a vybetónované a voda rýchlo odtiaľ odtečie, je podľa teba ok? Že v bývalých lesoch po ťažbe dreva voda sfrčí cestami, zvážnicami rýchlo do doliny? Atď...

https://youtu.be/GTyJHt8H3Ag
 

Dal

si si námahu a spočítal o koľko narástli spevnené plochy v mestách za posledných 50 rokov?
Zistil by si že z celkovej plochy SR to robí 0,05 promile.
Pochopil?
 

 

Pozri si,.prosím, ten dokument. Zďaleka to nie je iba o mestách, ale najmä a v prvom rade o lesoch a poliach...
 

Ja

si nič nemusím pozerať. Kravčíka a jeho výtvory poznám osobne a zblízka. Bol som pri pokusoch Ústavu hydrológie SAV, kde merali rozdiely akumulačnej schopnosti kadečoho.Videl som niekoľko desiato Kravčíkových prehrádzok v akcii, videl som ako ich "budovali vodní majstri". Viem kto na tom zarobil a viem ako tie Kravčíkoviny "fungovali" a ako skončili.

Že treba pozatvárať zopár ľudí za to, čo sa deje s našimi lesmi, je zrejmé. Ale ver, že Kravčík tak zachránil akurát svoj účet, ale jeho prehrádzky sú účinné ako štípanec komára, keď potrebuješ udrieť kladivom.

Len treba vedieť spočítať objem vody z rýchlej zrážky, časový priebeh odtoku a potrebný akumulačný objem na retardáciu vlny. A keďže to drvivá väčšina občanov nevie, prehĺtajú Kravčíkove nezmysly aj s navijakom.

Pochopil2?
 

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Už ste čítali?