Streda, 23. október, 2019 | Meniny má Alojzia

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Poézia dreva

Kde a kedy ?

 

Popis

V tvorbe  rezbára a sochára Jozefa Šímu zo Žiliny - Budatína rezonuje najmä téma Život a Čas. Meno a trochu umeleckého talentu zdedil po otcovi, akademickom maliarovi. Zoomorfné a figurálne drevorezby a sochy svedčia o jeho zručnosti a cite pre krásu a detail. Tvorba sa mu stala formou komunikácie – ako vnútornej, tak s blízkymi, vzdialeným okolím – ľuďmi, ktorí sú ochotní vnímať a zdieľať s ním jeho svet, radosti, vzlety, pády ... 

Tvorba Miroslava Lacka z Rudiny sa točí okolo motta: „Chcem hľadať v dreve ukryté krásno, čo vnútro dreva skrýva, odhaliť svetu roky, dni, vpísané bytím v jedno s nami ... na dôkaz večnosti. Nemožno spútať stromy uniformou tvaru, veď každá časť má Svoju tvár. Dní málo je na jeden život, chcieť povýšiť, tvary v tvár ... .“ O nachádzaní tejto krásy vypovedajú  úžitkové  a dekoračné bytové doplnky z jeho dielne. Autor sa venuje umeleckému sústruženiu dreva.

K pôvodným ľudovým technikám ako je štiepanie, vruborez, vykružovanie, či vypaľovanie sa vracia figurálna a zoomorfná tvorba umeleckého rezbára Miloslava Jaroša z Radole. Jeho tvorba bola ocenená titulom majster ľudovej výroby. „Cieľom môjho výtvarného snaženia je "opatrne", t.j. cez dôkladné poznanie etnografického materiálu premiestniť to, na čo zväčša dopadá okrem pohľadu zámerne hľadajúcich očí prach, prítmie a tma múzeí, galérií a neotvorených etnografických odborných kníh do nášho teraz, v ktorom mi veľmi chýba to nepochopiteľné ľudovo - amatérsky špecifické uchopenie a pretlmočenie života a človeka do akéhokoľvek materiálu.“ Použité rezbárske techniky a povrchové farebné úpravy presvedčivo zrkadlia autorov zámer.