Štvrtok, 21. september, 2017 | Meniny má Matúš
Pridajte si svoje mesto

Čierne diamanty kuchyne - huby ako ich nepoznáme

Kde a kedy ?

 V  Kysuckom múzeu v Čadci od 12. septembra do 25. novembra 2016

Popis

Kysucké múzeum v Čadci pripravilo v spolupráci so Slovenským múzeom ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši a Vlastivedným múzeom v Hlohovci pútavú a tematicky zaujímavú výstavu o hubách. Výstava je zameraná na nie veľmi známu hubu - hľuzovku, ktorú prezentuje ako vychýrený a nezvyčajný druh s históriou zberu, využití v gastronómii, približuje spôsoby jej vyhľadávania v prírode, ako i možnosti a metódy pestovania aj u nás na Slovensku. Hľuzovky sú podzemné huby, ktorých hľadanie a spoznávanie má svoje čaro, keďže žijú zvláštnym spôsobom života – plodnice sú skryté v pôde a sú stále plné tajomstiev. V našich podmienkach nie je o ich výskyte veľa informácií, s výnimkou historických záznamov o zbere hľuzoviek v niektorých regiónoch Slovenska. Najstarší záznam o hľuzovkách pochádza od Štefana Lumnitzera z roku 1791, kde popisuje lokalitu výskytu hľuzoviek v oblasti Žitného ostrova. Spomínajú sa aj v prvej slovensky písanej knihe o liečivých rastlinách z roku 1793 od Juraja Fándlyho: Zelinkár a zaujímavým historickým informačným zdrojom sú aj dobové kuchárske knihy, napríklad Prvá kuchárska kniha v slovenskej reči, ktorú vydal v roku 1870 Ján Babilon.  Ako pokrm však slúžili už v Rímskej ríši, či starovekom Grécku.

Organizujete zaujímavú akciu?

Dajte nám o nej vedieť mailom na redakcia@nasekysuce.sk

Odporúčame

LEGO - Farebný svet v kocke

Legendárnu stavebnicu Lego, ktorá už vyše 50 rokov zabáva deti aj dospelých, si môžete pozrieť od 25. apríla do 20. októbra 2017 na interaktívnej výstave v Kysuckom múzeu v Čadci.

Výstavy

Meštianske bývanie na Kysuciach v kaštieli

Renesančný kaštieľ v Radoli, ktorý patrí medzi najstaršie historické objekty na Kysuciach, ponúka návštevníkom stálu expozíciu, dokumentujúcu prostredníctvom zbierok múzea meštianske bývanie, ako aj dejiny Čadce a Kysuckého Nového Mesta, ktoré bolo niekoľko storočí jediným skutočným mestom na tomto území.

Výstavy