Utorok, 17. október, 2017 | Meniny má Hedviga
Pridajte si svoje mesto

Keď ja na tú vojnu pôjdem

Kde a kedy ?

Kysucké múzeum v Čadci srdečne pozýva návštevníkov spríjemniť si sviatočný deň návštevou prírody v národnej kultúrnej pamiatke a oživiť si spomienky na minulosť. Odchod regrútov na vojnu nám priblíži  Folklórna skupina  Vajčovci z Horného Vadičova. Program začne  o 13.00 hod.  svätou omšou a  o 13.45 hod. bude pokračovať kultúrnym programom na pódiu pri objekte Krčma z Korne. V prípade nepriaznivého počasia si môžu návštevníci celý program pozrieť priamo objekte Stanica Skanzen.

Popis

Prvý október bol pre mládencov, ktorí dosiahli osemnásty rok, dňom odchodu na vojnu. Železničné stanice sa zaplnili regrútmi, ktorí boli na kabátoch, košeliach, svetroch, označení trojfarebnou stužkou - trikolórou. Na nástupištiach sa ozýval spev sprevádzaný harmonikou. Plačúce matky, dievčatá, kamaráti, frajerky a príbuzní odprevádzali chlapcov k vlakom, ktorými odcestovali do kasární na základnú vojenskú službu, ktorá trvala dva roky v minulosti aj viac.

Organizujete zaujímavú akciu?

Dajte nám o nej vedieť mailom na redakcia@nasekysuce.sk

Odporúčame

Meštianske bývanie na Kysuciach v kaštieli

Renesančný kaštieľ v Radoli, ktorý patrí medzi najstaršie historické objekty na Kysuciach, ponúka návštevníkom stálu expozíciu, dokumentujúcu prostredníctvom zbierok múzea meštianske bývanie, ako aj dejiny Čadce a Kysuckého Nového Mesta, ktoré bolo niekoľko storočí jediným skutočným mestom na tomto území.

Výstavy

LEGO - Farebný svet v kocke

Legendárnu stavebnicu Lego, ktorá už vyše 50 rokov zabáva deti aj dospelých, si môžete pozrieť od 25. apríla do 20. októbra 2017 na interaktívnej výstave v Kysuckom múzeu v Čadci.

Výstavy