Konferencia nazvaná Odborná pomoc obetiam trestných činov sa uskutočnila včera na pôde ŽSK. Išlo o reakciu na nový zákon. Ten dáva zákonné právo na zrozumiteľné informácie a zároveň garantuje právo na služby a odbornú právnu a psychologickú pomoc pre obzvlášť zraniteľné obete, ako sú deti, zdravotne postihnutí či obete domáceho násilia.
Ako informoval riaditeľ odboru informácií a zahraničných vzťahov ŽSK Lukáš Milan župa sa ako prvá prihlásila, že sa chce spolupodieľať na implementácií nového zákona o obetiach trestných činov, ktorý je účinný od januára tohto roka. Podľa predsedníčky Eriky Jurinovej sa budú snažiť byt lídrom na Slovensku v pomocí obetiam.

„My sme spolu s predsedníčkou ŽSK veľmi tlačili na to, aby vôbec nejaká právna norma vznikla, pretože sme na Slovensku nič nemali a obete stále ťahali za kratší koniec v trestnom konaní, kde sú páchatelia mnohými úpravami trestného poriadku zvýhodnení,“ povedala zakladateľka OZ Pomoc obetiam násilia Janka Šípošová.
„Tragické udalosti posledných dní sú dôkazom toho, že takýto zákon je nevyhnutný a mal tu byť už dávno,“ konštatovala Jurinová. S nástupom nového zákona do praxe to však, ako vraví, nekončí. Teraz je vraj nevyhnutné venovať pozornosť tým, ktorí sú priamo v teréne – policajtom, vyšetrovateľom, prokurátorom, sudcom či sociálnym orgánom.
Podľa Šípošovej sa ukazuje, že nikto nepoučil ľudí z terénu. „Dostali nejaké úlohy v zákone a každý si to vysvetľuje po svojom. Robia sa zbytočné veci, ktoré nepomáhajú situácií, ktorú sme chceli vyriešiť. Toto stretnutie sme zorganizovali preto, aby sme počuli prvé podnety, čo v teréne v kraji trápi všetkých, ktorí na rovnakých prípadoch pracujú, ale každý na nejakom inom úseku“ povedala.
„Ukázalo najmä to, že je potreba komunikácie - tak na odbornej, ako aj medzirezortnej úrovni a výmeny relevantných informácií o tom, ako si jednotlivé zodpovedné inštitúcie môžu pomáhať navzájom,“ dodala Barbora Burajová z ministerstva spravodlivosti.