Víťazom 23. ročníka celoštátnej súťaže a majiteľom hlavnej ceny titulu Stavba roka 2017 je diaľnica D3 Žilina, Strážov - Žilina, Brodno. Získala zároveň Cenu ministerstva dopravy za celospoločenský prínos. Cena Slovenskej komory stavebných inžinierov za najlepšie projektové riešenie patrí rovnako stavbe NDS - diaľnici D3 Svrčinovec - Skalité.
„Diaľnica D3 Žilina, Strážov - Žilina, Brodno je unikátna najmä výrazným celospoločenským prínosom diela, jeho kvalitnou realizáciou v náročných podmienkach a zvládnutím množstva technológií pri výstavbe najdlhšej estakády na Slovensku ako aj tunela,“ povedala hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

Podľa jej slov výstavba musela akceptovať podmienky súvisiace s prevádzkou priľahlých vodných elektrární a samotného vodného toku. Z hľadiska bezpečnosti prevádzky porota ocenila použitie mobilných zvodidiel umožňujúcich vjazd vozidiel záchrannej služby do oboch tunelových rúr z ktorejkoľvek strany. „Pozornosti poroty neunikla ani konštrukcia protihlukovej steny v podobe stĺporadia, ktorá svojim tvarom a farebnosťou dokázala zladiť tri funkcie: zníženie hlukových emisií, zabezpečenie výhľadu z estakády a ochranu vtáctva nachádzajúceho sa v lokalite priehrady,“ povedala. Pokračovala s tým, že rovnako jedinečné je aj kotvenie svahov pod uhlom až 75 stupňov, ktoré sa aplikovalo na viacerých častiach stavby z dôvodu ochrany prírody a majetku. Diaľnica sa tak dynamickým spôsobom zúčastňuje na dotváraní okolitej krajiny a výrazne prispieva k zníženiu dopravného zaťaženia okolitých mestských častí Žiliny a priľahlých obcí.

Diaľnica D3 Žilina, Strážov - Žilina, Brodno však nebola jedinou ocenenou stavbou NDS. Tá získala aj Cenu Slovenskej komory stavebných inžinierov za najlepšie projektové riešenie, ktorá patrí diaľnici D3 Svrčinovec - Skalité.
„Projektové riešenie stavebného diela v náročnom teréne z hľadiska stavebného aj dopravného, náročné technické riešenie mostov a tunelov, optimálne použitie progresívnych materiálov a technológií, ako aj citlivé zakomponovanie citlivého úseku diaľnice do urbanizmu prostredia so zachovaním kontinuity k okolitým stavbám boli hlavné atribúty, ktoré rozhodli v prospech NDS,“ konštatovala Michalová.