V Krásne rekonštruujú cesty do osád

Mesto chce postupne obnoviť príjazdové cesty do osád, ktoré sú trvalo obývané. Minulý rok čiastočne opravili cestu do Vlčova a Jantov.

Prístup do osád bude jednoduchší. Na práce sa prišiel pozrieť aj primátor Jozef Grapa (vľavo). Prístup do osád bude jednoduchší. Na práce sa prišiel pozrieť aj primátor Jozef Grapa (vľavo). (Zdroj: MKNK)

V tomto roku začali rekonštruovať cestu do druhej najviac obývanej osady u Gavlasov. V osade je po Vlčove najviac žijúcich občanov s trvalým bydliskom. Primátor mesta Jozef Grapa prisľúbil na stretnutí so zástupcami osady u Gavlasov asfaltovanie nespevnenej cesty. Ešte pred pár rokmi v jarných mesiacoch sa tade nedalo prejsť suchou nohou. Cestné panely boli odporučené nielen z technologického hľadiska, ale aj vzhľadom na to, že cesta cez horu je v mokrom teréne a asfaltová úprava by bola znehodnotená.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Kysučan Tomáš Chilý: „Plánovať si niečo v gastronómii je ako hrať ruskú ruletu“ Čítajte 

„Teraz sme začali s úpravou už jestvujúcej panelovej cesty a budeme pokračovať s asfaltovaním až pred kaplnku, smerom k potoku. Postupne chceme ľuďom, ktorí stále žijú v osadách, a deťom, ktoré chodia do škôl, zmodernizovať cesty tak, aby mali možnosť využívať aj motorové vozidlá a nemuseli byť odkázaní na pešiu chôdzu,“ hovorí Jozef Grapa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Niektoré osady sú v súčasnosti viacmenej využívané len na turistiku. Ak budú cesty adekvátne upravené, zvýši sa tak záujem terénnych cyklistov alebo pešej turistiky a objaví sa čaro krasňanských osád.

Začínajú s odkanalizovaním stredných Kysúc

„Zámer s opravami sme museli odložiť, lebo aj v našom meste sa začína s odkanalizovaním stredných Kysúc,“ vysvetľuje primátor. Severoslovenské vodárne a kanalizácie začínajú s najväčším investičným projektom za posledné roky, a to odkanalizovaním stredných Kysúc. Realizujú ho spoločne s obcami. V projekte je aj výstavba a kanalizácia mestských častí Krásna na Kysucou.

SkryťVypnúť reklamu

„Ide o celkové skvalitnenie služieb, napríklad aj v Kalinove sa urobí nový vodovod a posilnia sa siete,“ objasňuje Grapa. Odkanalizovanie sa týka aj Oščadnice a obcí Bystrickej doliny – Zborova nad Bystricou, Klubiny, Starej a Novej Bystrice a Radôstky.

Po projekte nový asfalt

Celkové náklady projektu sú 57 miliónov eur. V rámci projektu sa zrekonštruuje aj čistička odpadových vôd, ktorá by mala byť jednou z najmodernejších čističiek na Slovensku.

„Po realizácii celého odkanalizovania, ktoré bude trvať do roku 2020, chceme vyasfaltovať nanovo všetky cesty,“ dodáva Grapa s tým, že na nový asfalt prispeje čiastočne SEVAK a zvyšok obce. Každému občanovi, ktorý požiada o pripojenie na kanalizáciu, bude okrem bezplatného zriadenia prípojky vykopaná dĺžka do 6 metrov s tým, že v budúcnosti nebudú potrebovať samostatný projekt na odkanalizovanie, výkopové a stavebné povolenie.

SkryťVypnúť reklamu

„Ušetríme im veľa administratívy a práce. My zasa budeme mať výhodu v tom, že nemusíme vyasfaltované cesty opätovne rozkopávať,“ hovorí Grapa. Záujemcov o kanalizačné prípojky je podľa primátora Krásna množstvo.

Obyvatelia Krásna nad Kysucou sa však pri tejto investičnej akcii musia pripraviť aj na drobné dopravné obmedzenia. Niektoré z ulíc budú v čase výkopových prác zjednosmernené, prípadne zúžené, v niektorým môže dôjsť k zákazu vjazdu. „Prosím obyvateľov o trpezlivosť, ulice budú po odkanalizovaní a následnom asfaltovaní krajšie,“ dodáva primátor k budúcim dopravným obmedzeniam.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Technológiám z Nitry dôveruje Tesla aj TikTok.
  2. Chcete dobrý chlieb? Nezačína pri pekárovi, ale ešte skôr
  3. Problém s vlasmi či pokožkou? Krása začína vo vnútri
  4. Táto firma úspešne digitalizuje dopravné riešenia na Slovensku
  5. Moderné okuliare: technológia, ktorá vám uľahčuje život
  6. Rodina ako opatrovatelia: Slovákov straší nesebestačnosť
  7. Nutričný odborník varuje: Syry nie sú to, čo si myslíte
  8. Hanba bokom, je čas tancovať. Tieto karnevaly Európy treba zažiť
  1. Rady pre začínajúcich podnikateľov: na čo nezabudnúť pri štarte
  2. Filantropia slovenských milionárov s tichým vplyvom
  3. Špeciálna krížovkárska príloha v denníkoch SME a Korzár
  4. LESY SR otvorili novú predajňu Lesníckych pochúťok
  5. Chcete dobrý chlieb? Nezačína pri pekárovi, ale ešte skôr
  6. Problém s vlasmi či pokožkou? Krása začína vo vnútri
  7. Táto firma úspešne digitalizuje dopravné riešenia na Slovensku
  8. Nutričný odborník varuje: Syry nie sú to, čo si myslíte
  1. Nutričný odborník varuje: Syry nie sú to, čo si myslíte 12 384
  2. Moderné okuliare: technológia, ktorá vám uľahčuje život 6 257
  3. Chcete dobrý chlieb? Nezačína pri pekárovi, ale ešte skôr 6 244
  4. Hanba bokom, je čas tancovať. Tieto karnevaly Európy treba zažiť 5 661
  5. Technológiám z Nitry dôveruje Tesla aj TikTok. 5 422
  6. Táto firma úspešne digitalizuje dopravné riešenia na Slovensku 4 509
  7. Rodina ako opatrovatelia: Slovákov straší nesebestačnosť 2 737
  8. Problém s vlasmi či pokožkou? Krása začína vo vnútri 1 940
  1. Roman Kebísek: Timravinu novelu Hrdinovia uhorské úrady scenzurovali. Rukopis je nezvestný
  2. Ján Valchár: Čo to, čo to? Žeby ďalšia rafinéria?
  3. Věra Tepličková: Aj ja som za bundy alebo Ako Glück riešil, riešil, až vyriešil kriminalitu
  4. Ivan Čáni: Keď sa Blaha naparuje v Europarlamente pred „vypredaným“ hľadiskom.
  5. Juraj Sališ: Klasický dôchodcovský systém nie je nič iné ako šikovný podvod.
  6. Radko Mačuha: Skúsme pochopiť Slovensko.
  7. Štefan Šturdzík: Róbert , novinári sú strážny pes demokracie.
  8. Imunoblog: Suchý vzduch: Ako vplýva vykurovacia sezóna na naše sliznice?
  1. Anna Brawne: Drahý Peter, v každej normálnej krajine, by ste vy, tým vedcom, nemohli robiť ani vrátnika! 14 405
  2. Anna Brawne: Pán riaditeľ SIS, klamete alebo máte problémy s pamäťou? 12 675
  3. Rado Surovka: Prečo Fico vyhrá voľby v r.2027. 10 118
  4. Ivan Čáni: Súdruh Blaha nie je rozhodne žiadne neviniatko, ale toto si ani on nezaslúži. 9 867
  5. Veronika Michalčíková: S KST na neprístupných miestach Belianskych Tatier. Sú to celkom fajn ľudia 4 888
  6. Ján Valchár: Palivová kríza v Rusku bujnie 4 831
  7. Věra Tepličková: Podobnosť čisto náhodná alebo Čo sa ti to deje, národ slovenský? 4 805
  8. Ján Valchár: Základný stavebný kameň každej ideológie: STRACH 4 317
  1. Roman Kebísek: Timravinu novelu Hrdinovia uhorské úrady scenzurovali. Rukopis je nezvestný
  2. Věra Tepličková: Aj ja som za bundy alebo Ako Glück riešil, riešil, až vyriešil kriminalitu
  3. Radko Mačuha: Skúsme pochopiť Slovensko.
  4. Dušan Koniar: Ak je Únia v prdeli, kto je tá šťastná mrľa z nej trčiaca?
  5. Marcel Rebro: Pošli Vianoce deťom do ostreľovaného mesta
  6. Roman Kebísek: Ako sa správa stoický filozof? Marcus Aurelius o tom písal pri Hrone
  7. Dušan Koniar: Trnafský Kazisvet, náš agilný sused zo spoločného dvora
  8. Radko Mačuha: Leninovec Blaha sa rozčuluje nad stratou sochy Čulena.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu