ČADCA. Škody zapríčinila nedávna povodeň najmä v mestských častiach Rieka a osade Blažkov. Podľa primátora Čadce Milana Guru pracovníci Povodia Váhu zanedbali nielen údržbu koryta miestneho potoka, no neurobili ani plánované protipovodňové opatrenia, teda rozšírenie koryta či spevňovanie brehov.
Mesto začalo cestu budovať nanovo
Ako informovalo mesto kým miestni obyvatelia doposiaľ odstraňujú následky povodní, pracovníci Mestského podniku služieb obnovujú zdevastované komunikácie. Slovenský vodohospodársky podnik nasadil mechanizmy a začal pracovať na odstraňovaní škôd. V rámci špeciálneho režimu plánuje urobiť viacero protipovodňových opatrení, práve tie, ktoré si mesto podľa primátora Guru už dávno zaplatilo a naplánovalo.
Osada Bľažkov je lokalita, ktorá sa nachádza v katastri Čadce, ale prístupová cesta vedie zo Zákopčia. Voda tam kompletne zničila komunikáciu v dĺžke približne 500 metrov. Táto časť bola určitý čas odrezaná od sveta, mesto začalo cestu nanovo budovať. „Máme projekty, ktoré sme zaplatili, Povodie Váhu malo urobiť reguláciu toku rieky Vojty. Neviem, prečo sa tak nestalo,“ konštatuje primátor. Povodie Váhu sa podľa jeho slov nestaralo o svoj majetok a zbytočne takto traumatizuje obyvateľov.
„Dnes vidíme, že sa veci konečne pohli dopredu a správca toku spustil prvé práce,“ dodal Gura.
Vinia aj nezodpovedných ľudí, ktorí do rieky hádžu odpad
„Vodný tok Rieka má bystrinný charakter, preto sa na ňom vybudovali tzv. stupne, ktoré spomaľovali rýchlosť vody. Následkom povodne sa zničili. V minulosti sme tam robili úpravy na približne tretine dĺžky, čo predstavovalo asi jeden kilometer. Tam vybudovanú úpravu voda nezničila,“ povedal hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Pavel Machava.

Podľa jeho tvrdenia okamžite po povodni vykonali na toku také opatrenia, aby situáciu stabilizovali. V zrýchlenom režime pripravujú projekt úpravy toku. Postupne zrekonštruujú zničené brehy i stupne, ktoré spomalia rýchlosť vody. Počas povodne sa zničili aj lávky, vedúce k domom.
„Postupujeme v úzkej spolupráci s mestom, aby sme následky povodne odstránili a obyvateľov v budúcnosti v čo najvyššej možnej miere ochránili pred veľkou vodou,“ informoval. V súčasnosti je na toku Rieka vyhlásený druhý stupeň povodňovej aktivity.
„V minulosti sme tam vykonávali pravidelnú údržbu (drobné opravy, kosenie trávy, odstraňovanie drevín z koryta a pod.). Situáciu nám komplikovali aj nezodpovední obyvatelia, ktorí do rieky hádzali odpad,“ dodal Machava.
ČO VŠETKO ZNIČILA VODA?
Podľa správy protipovodňovej komisie v Čadci voda zaplavila 30 rodinných domov a dva nebytové domy. Došlo k upchatiu mostných objektov, podmylo a poškodilo miestne komunikácie, 28 mostných objektov, z toho 8 na miestnych komunikáciách.
Voda úplne zničila tri lávky a dva mosty, čím boli odrezané od sveta dve prímestské oblasti s počtom 24 rodinných domov.