Človek je od prírody spoločenský tvor. Naše vzťahy a kontakty s druhými nie sú len kratochvíľou, ale sú tiež dôležité pre duševnú pohodu aj pre samotné prežitie.
Keď sa ľudia cítia začlenení do spoločnosti, majú vybudovanú svoju spoločenskú sieť, necítia sa osamelí a vnímajú podporu od druhých. V opačnom prípade stúpa počet ľudí s depresiami, úzkostnými poruchami, dokonca aj so samovražednými sklonmi.
Aj o tom, ako takýmto stavom predchádzať, sme sa rozprávali s vojenským psychológom a kapitánom v zálohe Ivanom Sopoligom, ktorý je členom intervenčného tímu ministerstva zdravotníctva a pomáha klientom a zamestnancom domovov sociálnych služieb prekonávať problémy pri sociálnej izolácii.
“Pozerajte sa do lesa, do prírody, aj na tú hodinku to stačí. Je to núdzová pomoc, keď už ste v karanténe.
„
V článku sa dočítate aj:
- aký psychologický dopad má na ľudí práve sociálna izolácia
- ako môže psychológ pomáhať pri riešení vypätých situácií v zariadeniach sociálnych služieb
- ako ľahšie prekonať sociálnu izoláciu
- čo môže pomôcť prekonať psychické problémy spôsobené izoláciou

Ste psychológ, ktorý pomáhal vojakom prekonávať ich traumatizujúce zážitky. Vieme, že práca psychológa v armáde je podobná terapeutickej profesii v akejkoľvek inej oblasti. Teraz, v období pandémie ste sa rozhodli poskytovať aj psychologickú pomoc v zariadeniach sociálnych služieb. Ako prišlo k tomuto rozhodnutiu?
Slovo vojenský pre mňa neznamená len toľko, že pôsobím primárne pre ľudí, ktorí majú na sebe uniformu. Ale psychológ je človek, ktorý pracuje s ľuďmi. A je jedno, či ten človek má na sebe uniformu, alebo je zamestnanec domova sociálnych služieb či nemocnice. Jediný rozdiel je ten, že my sme odetí v zelenom a oni v bielom.