KYSUCE. Niekto má príznaky alergie prakticky od narodenia, inému sa objavia až v priebehu života. Vedci sa však zhodujú na tom, že alergie sú geneticky podmienené a teda, že každý alergik má v sebe vrodenú náchylnosť k vývoju alergie.

Z pohľadu medicíny však nie je dôvod jej vzniku známy. Alergie sú rôzne a ich priebeh je veľmi individuálny, rovnako ako ich diagnostika a liečba. Liečba alergie je dlhodobý proces, ktorý by mal prebiehať aj keď sa alergia práve neprejavuje.
“Na prvé vyšetrenie som čakal 8 týždňov, kým som sa k lekárke dostal, príznaky mi prešli.
„
„Asi päť rokov dozadu sa mi začali prejavovať príznaky alergie na psy a mačky. Kýchal som, červenela mi pokožka a pískali priedušky. Nakoľko mám útulok pre mačky a mám aj vlastné psy, chcel som to nejako rozumne vyriešiť. Alergologička mi nastavila liečbu a od vtedy som tam nemusel ísť, pokračujem v rovnakej liečbe a musím povedať, že príznaky alergie nemám,“ prezradil Juraj Mrvečka, ktorému alergia vyústila do astmy.
Zanedbanie alergických príznakov môže prerásť do alergickej astmy. Tá zapríčiní precitlivenosť na alergény a akonáhle sa dostanú do tela, imunitný systém začne prehnane reagovať. Svaly okolo dýchacích ciest sa zúžia. Dýchacie cesty sa zapália a za chvíľu sú zaplnené hustým hlienom. Astma sa nedá nikdy úplne vyliečiť, dá sa ale dobre kontrolovať.
Ako postupovať pri objavení príznakov alergie?
Spravidla vás k alergológovi odporučí obvodný lekár. Telefonicky sa objednáte a dozviete sa, že máte termín za pár mesiacov, prípadne vás lekár odmieta objednať, pretože má plno. Kysučania teda na alergologické vyšetrenia cestujú mimo región.
„Chodím do Bytče a som tam veľmi spokojná. Na prvý termín je síce čakanie cca 6 týždňov, ale stále je to pomerne dobrá čakacia doba,“ prezradila alergička Emma Šlopková.