ČADCA. V piatok 24. júna vo večerných hodinách okradli podvodníci 90-ročnú dôchodkyňu žijúcu na ul. Jána Kollára v Čadci.
"Doposiaľ neznámy páchateľ ju telefonicky kontaktoval na jej pevnú linku a predstavil sa ako zamestnanec Slovenskej pošty, ktorý jej osobne doručí finančnú hotovosť a hovor ukončil," informovala Marcela Voreková z Mestskej polície v Čadci.
Ako ďalej uviedla, podvodník neskôr dôchodkyňu opäť telefonicky kontaktoval a predstavil sa ako policajt, ktorý jej oznámil, že je v ohrození a chcú ju okradnúť.
"Počas rozhovoru zisťoval finančné pomery a žiadal vložiť všetky peniaze a cennosti do tašky, ktorú má vyhodiť z balkóna. Ubezpečil ju, že keď policajná akcia skončí, cennosti i peniaze sa jej vrátia," doplnila Voreková.
Dôverčivá pani peniaze a cennosti podľa pokynov vyhodila z balkóna. Týmto podvodným konaním neznámy páchateľ spôsobil škodu vo výške najmenej 12 tisíc eur a bližšie neurčené množstvo zlata. Páchatelia následne odišli na vozidle Mercedes bližšie nešpecifikovanej farby a EČV.

"Žiadame všetkých občanov o spoluprácu formou vhodného informovania najmä svojich rodičov, starých rodičov, starších občanov, susedov aby cudzie telefónne čísla nezdvíhali, resp. ak hovor prijmú, aby boli pri komunikácii opatrní, neposkytovali cudzím ľuďom citlivé údaje a situáciu, ktorú im podvodník povie, si vždy preverili. Pomáhajme si navzájom a upozorňujme všetkých seniorov na zvýšenú obozretnosť," dodala Marcela Voreková.
O prípade na sociálnej sieti informovala aj Polícia Slovenskej republiky. Tá žiada ľudí, aby sa so svojimi blízkymi seniormi na túto tému porozprávali, informovali ich o takomto podvodnom konaní s cieľom predchádzať týmto skutkom.
"Príslušník PZ nikdy telefonicky nezisťuje od občanov ich finančné či majetkové pomery. Vždy postupuje zákonom stanoveným spôsobom. Policajt pri osobnom stretnutí s občanmi vždy preukazuje svoju príslušnosť k Policajnému zboru a následne po zistení skutkového stavu poškodenú osobu poučí o ďalšom postupe," uviedla polícia.
Radí tiež občanom, aby neposkytovali informácie prostredníctvom telefonických rozhovorov neznámym osobám o svojich majetkových pomeroch a nezdôverovali sa im. Ak majú podozrenie o hodnovernosti telefonického kontaktovania, treba to oznámiť prostredníctvom linky „158“.

Ďalšie scenáre podvodníkov:
- Páchateľ - údajný policajt uviedol, že chytil osoby, ktoré mali adresu menovanej a nestihne zabrániť plánovanému prepadu. Ďalší podvodník seniorke uviedol, že je v ohrození a informoval sa, či je doma sama. Jednotlivé hovory podozrivé osoby následne ukončili. Obozretné seniorky následne kontaktovali linku 158 a podozrivé telefonáty oznámili polícii.
- Pred dvoma mesiacmi 70-ročnej pani z Kremnice zavolal neznámy muž. Predstavil sa ako pracovník Poštovej banky s tým, že jej o polhodinu poštárka donesie doporučený list. O niekoľko minút jej zavolal druhý muž, ktorý sa už vydával za policajta. Oznámil jej, že sledujú ozbrojeného páchateľa, a že si má pobaliť všetky cenné veci a vyhodiť ich z balkóna, aby ich mohli vziať na políciu. Dôchodkyňa preto vyhodila kufor, kde bolo približne 60 000 eur, pred dom. Zobrali ho neznámy muž a neznáma žena, ktorí z miesta ihneď ušli.
Podvodníci hľadajú rôzne spôsoby, ako vylákať, najmä od seniorov, finančnú hotovosť či bankové údaje.