MAKOV. Už po zotmení požiadala horských záchranárov o pomoc česká bežkárka z Beskydsko – Javorníckej magistrály v Moravsko -Sliezskych Beskydách. Tá v utorok 21. februára v hmle a tme uviazla v oblasti Dybalky a netrúfla si pokračovať ďalej do Bumbálky, kde ju na parkovisku čakal manžel.
Záchranárom poskytla presné GPS súradnice svojej polohy, čo výrazne uľahčilo jej lokalizáciu. Naproti jej odišiel aj chatár z chaty Kmínek Robert Gajdoš, ktorý ju následne doprevádzal naproti záchranárom HZS.
"Našťastie bez úrazu, ale stačí pár neuvážených rozhodnutí a zo športového zážitku problém," vyjadril sa na sociálnej sieti chatár z Kmínku.
Záchranári sa k bežkárke dostali pomocou terénneho automobilu a skútra. Ženu transportovali na Makov, odkiaľ už pokračovala v sprievode manžela.

Horská záchranná služba opakovane kladie dôraz na prevenciu. Podľa vyjadrenia horských záchranárov najspoľahlivejším ukazovateľom polohy sú pre záchranárov HZS vaše GPS súradnice.
"Takmer každý oznamovateľ nehody má už v súčasnosti dotykový mobilný telefón, no nie každý v ňom vie nájsť svoju polohu. Osvojte si vyhľadávanie GPS polohy vo svojom telefóne, pretože výraznou mierou pomôžete nielen sebe, zranenému či uviaznutému, ale uľahčí to prácu aj záchranárom," uviedli záchranári na sociálnej sieti.
"Odporúčame stiahnuť si do mobilu Aplikáciu HZS, pomocou ktorej vieme v rozmedzí niekoľkých metrov určiť, kde sa nachádzate. Stlačením tlačidla odošlete núdzovú správu a zároveň ste prepojený na Operačné stredisko tiesňového volania HZS. Okrem GPS polohy zdieľate zdravotné údaje, špecifikáciu problému, kontakty na blízke osoby a ďalšie dôležité informácie, ktoré urýchlia pomoc," doplnili horskí záchranári.

Na záver dodali, že dodržiavanie pravidiel, disciplinované správanie a rešpekt k horám aj k ostatným nám pomôže zabezpečiť šťastný návrat domov. Vždy by sme to mali mať na pamäti.
"Buďte pozorní, všímajte si počas lyžovania či túry v horách rôzne znaky (mostík, lavička, posed, rebríky, označenie stožiara v lyžiarskom stredisku), ďalej si všímajte smerovníky a najmä farebné značenie trasy (turistický chodník alebo aj lyžiarsku trať), aby ste v prípade nehody vedeli čo najpresnejšie povedať, kde sa nachádzate," doplnila horská služba.
