KYSUCE/BRATISLAVA. Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) odporúča pokračovať v príprave výstavby úseku diaľnice D3 zo Žiliny po Kysucký Lieskovec a hľadať možnosti minimalizovania nákladov.
Súčasný návrh projektu je podľa jeho vyjadrenia na hranici ekonomickej návratnosti. Preto je potrebné zvážiť opodstatnenosť a adekvátnosť vyvolaných investícií.
Štúdiu uskutočniteľnosti pre 11 kilometrov dlhý úsek D3 zo Žiliny po Kysucký Lieskovec vypracovala Národná diaľničná spoločnosť (NDS). Zverejnený úsek je prvou etapou väčšieho koridoru od Žiliny po Čadcu. Ten má odbremeniť súčasnú preplnenú medzinárodnú cestu I/11, po ktorej denne prejde takmer 30 tisíc áut a intenzita dopravy s zvýši po spustení úsekov rýchlostných ciest na českej a poľskej strane hranice.
"Projekt je medzi top dopravnými prioritami na Slovensku a je v pokročilom štádiu prípravy, s už vynaloženými výdavkami na prípravu a výkup pozemkov vo výške 31 miliónov eur, pričom pozemky sú vykúpené na 89 percent. Diaľnica zlepší dostupnosť regiónu, zvýši bezpečnosť a skráti čas cestovania o približne polovicu," doplnil ÚHP s tým, že v súčasnosti prebieha finalizácia štúdií uskutočniteľnosti pre druhú a tretiu etapu, a koridoru diaľnice D3 ako jedného celku v hodnote 1,33 mld. eur.

Diaľnica D3 v prvej etape bude vybudovaná v dĺžke 11,1 km od Brodna, cez Kysucké Nové Mesto po začiatok obce Kysucký Lieskovec. Súčasťou projektu je privádzač Kysucké Nové Mesto, ktorý je aktuálne vo výstavbe, s plánovaným sprevádzkovaním v roku 2023.
Plánovaná diaľnica je trasovaná v súbehu s riekou Kysuca a z časti bude vybudovaná v telese súčasnej cesty I/11 (Box 1). Časť zabratej cesty I/11 bude nahradená novou komunikáciou ako preložka Brodna, až po začiatok obce Oškerda. Investičné náklady predstavujú takmer 600 miliónov eur.
Drahší ako úsek Skalité - Svrčinovec
"So sumou 47,6 milióna eur na kilometer by tento úsek patril medzi najdrahšie diaľnice na Slovensku bez tunela. Dôvodom sú najmä vysoké vyvolané investície. Súčasťou projektu je aj výstavba obchvatu Brodna a spevňovanie brehov rieky Kysuce v celej dĺžke diaľnice s nákladmi 44 miliónov eur, ktoré žiadal Slovenský vodohospodársky podnik (DSP 2011).